İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Dışişleri’nden akıl almaz uygulama

Son güncelleme tarihi 29 Temmuz 2022

Sibel Yeşilmen

En dikkat çekeni oydu, kuşkusuz.

İstanbul’a yoğun kar yağdığı gece megakentin Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi ile balıkçıda yemekteydi ve fotoğrafları yansıdı medyaya. Sosyal medyada çokça tepki gördü o buluşma.

Türkiye’deki yabancı Büyükelçilerin sadece İngilizlerin değil Amerikalılar başta olmak üzere AB ülke Büyükelçilerinin muhalefete yoğun ilgisi var malum. Özellikle de seçimlere bu kadar yaklaşılmışken ve İmamoğlu’nun muhalefetin yeni Cumhurbaşkanı adayı olması ihtimali hala varken. Bu nedenle merak ediyorlar ve görüşüyorlar.

Ama öğreniyoruz ki artık öyle istedikleri gibi görüşemeyecekler. Dışişleri Protokol Genel Müdürlüğü kanalıyla bu randevular alınacak. Olacak şey değil Şaka gibi. Dışişleri diyor ki benim iznim olmadan görüşemezsin, bana haber vereceksin. Şaşkınlıkla izliyorum doğrusu.

Ama yanıt gecikmedi. Merak ediliyordu. İmamoğlu bu duruma ne diyecek diye.

İmamoğlu belediyelerin Türkiye’deki yabancı büyükelçiler ile görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı’nın iznine bağlanmasını eleştirdi. “. Benim Büyükelçiliklerle görüşmem konusunda bana kısıt getirmeye karar verdiler ve derhal mektup yazdılar bu hafta.” diyen İmamoğlu, “Bu hamlelerin merkezi idarenin toplum nezdindeki ne yazık ki çürümüşlüğünü göstermek konusunda başka bir sürece dair anlamı yoktur” diye konuştu.

Bakalım bundan sonra ne olacak? Diplomaside bu mektup dikkate alınacak mı?

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT