İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… New York için karar zamanı… Feridun Sinirlioğlu’na Baki İlkin ve Altay Cengizer formülü mü?

Sibel Yeşilmen

Büyükelçi Feridun Hadi Sinirlioğlu, 15 Ekim 2016 yılından bu yana Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi olarak New York’ta görev yapıyor. Ancak Ocak 2021 itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılması bekleniyor. Son atama kararnamesinde Sinirlioğlu’nun yerine kimin atanacağına dair herhangi bir isim yer almadı. Washington’a Tokyo’dan Murat Mercan’ı gönderen Ankara, BM Daimi Temsilciliği için henüz bir isim bildirmiş değil. Ama nerden biliyoruz? Belki de bildirmeyecek…

Henüz New York için bir ismin bu yazıyı yazdığım 30 Aralık 2020 Çarşamba itibariyle duyrulmamış olması aklıma acaba Dışişleri, Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu için Büyükelçiler Baki İlkin ve Altay Cengizer formüllerini mi işletecek sorusunu getiriyor. Ankara bu formülü hayata geçirirse hiç şaşırmayacağım.

Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Dışişleri Başdanışmanı olan Türkiye’nin eski Tel Aviv Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı, Dışişleri eski Müsteşarı, hatta kısa bir dönem Türkiye’nin eski Dışişleri Bakanı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu donanımıyla, liyakatıyla, bilgi, görgü, müzakere yeteneği ve duruşuyla tam bir kariyer diplomat. Türkiye bu dönemde Sinirlioğlu’ndan vazgeçmeyi düşünmeyebilir. Özellikle de BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Türkiye’den seçilen ilk isim olan Büyükelçi Volkan Bozkır’ın da New York’ta olduğu bir dönemde. Bozkır 2021 eylül ayına kadar bu görevini sürdürecek. Dışişleri Bakanlığı’nda birlikte mesai yapan iki deneyimli, kıdemli Büyükelçi’nin BM gibi böylesine önemli büyük bir uluslararası kuruluşta aynı dönemde Türkiye’yi temsilen New York’ta olması elbette ülkemiz için büyük avantaj olacaktır. Ki zaten bu Sinirlioğlu’nun ilk New York’u da değil. Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, 31.08.1992-02.09.1996  tarihleri arasında da   Siyasi Müsteşar olarak Türkiye’nin BM nezdinde T.C. Daimi Temsilciliği, New York’ta çalışmıştı.

Gelelim bahsettiğim formüllere.

2008 yılına gidelim şimdi… 2 yıl önce kaybettiğimiz deneyimli isim, kariyer diplomat merhum Büyükelçi Baki İlkin’in görev süresi de 3 Ekim 2008’de’ yaş haddinden emekli olması gerekirken Türkiye’nin geçici üyeliği için BM’de yapılan oylamaya katılabilmesi için uzatılmıştı. Baki İlkin ilk olarak emekli olduğu için, “büyükelçi” sıfatıyla görev süresinin uzatılması mümkün olmaması nedeniyle önce Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı pozisyonuna atanmış, aynı gün BM nezdinde daimi temsilci olarak tekrar görevlendirilmişti.

Ve bahsettiğim diğer örnek.

Büyükelçi Altay Cengizer. 22 Ekim 2019 tarihli UNESCO Yürütme Kurulu tavsiyesi ile 12 Kasım 2019 tarihinde, 2019-2021 dönemi için, UNESCO 40. Genel Konferans başkanı seçildi ve yaş haddinden emekli olmasına karşın bu görevi sürdürebilmesi amacıyla büyükelçi unvanı verilerek Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak atandı ve ayrıca UNESCO nezdine Türkiye Daimi Temsilciliği Özel Temsilcisi oldu.

Bakalım Ankara ne yapacak? Her iki örnekte olduğu gibi Sinirlioğlu ile bu formüllerle devam mı edecek yoksa yerine bir başka isim mi atayacak? Merakla bekliyoruz.

error: Content is protected !!