İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı: “Dışişleri’nde bir gelenek bir başka Bahar’a”

Last updated on 12 Eylül 2018

İlki 2008 yılında yapılan ve aradan geçen süre zarfında gelenekselleşen, 2017 yılında 9.düzenlenen Büyükelçiler Konferansı alışıldığı üzere bu yıl Ocak ayında yapılamadı. Her yılın yılbaşı ertesi yurtdışında görev yapan bütün Büyükelçilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen Konferans geçen yıl Ankara ve İstanbul’daki kötü hava koşulları nedeniyle dünyanın değişik başkentlerinden Türkiye’ye ulaşmaya çalışan Büyükelçilerimizi zorlamış ve Konferans 2 gün geç başlamıştı. İstanbul bağlantılı uçaklarla gelmek zorunda kalan Büyükelçilerimizin uçakları kar ve fırtına nedeniyle başka şehirlere inmek zorunda kalmış ya da hiç kalkamamış çeşitli sıkıntılar yaşatmaştı. İşte bu durum Bakanlığı yeni bir önlem almaya itti ve Büyükelçiler Konferansı dokuzuncusuna kadar Ocak ayında yapılırken bu yıl ilk kez Bahar aylarına kaldı. Diplomasimuhabirhaber’in edindiği bilgiye göre Bakanlık geçen yılki hava sorunlarından dolayı Kış döneminden vazgeçti, Konferans şu anki değerlendirme ile İlkbaharda yapılacak. 

Konferans, mutad olduğu üzere her yıl Büyükelçilerimizin Anıtkabir’i toplu ziyaretiyle başlıyor ve bunu takiben resmi açılış Dışişleri Bakanı’nın konuşması ile gerçekleştiriliyordu. Büyükelçilerimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım tarafından da kabul ediliyorlar ve düzenlenen yemekli toplantılarda hem Erdoğan hem Yıldırım birer konuşma ile kendilerini Beştepe ve Çankaya Köşkü’nde ağırlıyordu.

Büyükelçilerimiz Konferans çerçevesinde bugüne kadar Erzurum, Edirne, İzmir, Mersin/Adana ve Gaziantep’e de seyahatlerde bulunmuşlardı. Çanakkale için de bir seyahat programı planlanmış yine hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilememişti.

Konferansa yabancı konuklar da davet ediliyor. Yabancı Devlet adamları ve Dışişleri Bakanları da Konferans çerçevesinde Büyükelçilerimiz ile bir araya geliyordu.

Geçen yılki  Konferansta FETÖ ile mücadele ağırlıklı gündem maddesini oluşturmuştu.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!