İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… “Dışişleri’nin Arslanlar’ı”

Last updated on 1 Aralık 2018

Haber: Sibel Yeşilmen

“Dışişleri’nin Arslanlar’ı” … Tabir bana ait değil önce bunu bir açıklayayım. Bağdat Büyükelçimiz Fatih Yıldız’ın kritik Basra ziyaretinde kullandığı bir ifade. Benim de hem fotoğraf çok hoşuma gidince hem de bu tabir,  yazmadan edemedim.  Büyükelçi Yıldız’ın Dışişleri’nin genç kariyer memurlarına yönelik bir “jesti” bu. Ben de benim de sayfalarımda yerini bulsun istedim bu jest.  Çünkü çok sık gördüğüm bir durum değil doğrusu. Bu sanki bir nevi Bakanlığın genç, yetişmiş, yüzlerce diplomatına bir hakkını teslim etme. Bir onore etme durumu. E ben de pek bir severim bu insani yanları, kalbe dokunan o güzel sıcak dokunuşları yazayım dedim.

 

Fatih Demirci İkinci katip ve Murat Uğurluoğlu Büyükelçilik Müsteşarı ve elbette ortada Büyükelçi Fatih Yıldız. Büyükelçi Yıldız ile uzun bir görüşme yaptık sırf bu fotoğraf üzerine. “Bizim ziyaretlerimizi özverili bir şekilde mesai arkadaşlarımız hazırlıyor. Düzenliyor. Onlar sayesinde bizler ziyaretlerimizi yapıyor, temaslarda bulunuyoruz” dedi. Doğrudur, haklı. Büyükelçiliğinde Kariyer ve idari memurlar dahil 1+8 kişilermiş. Basra’ya ilk ziyaretlerini Mayıs 2018’de yapmışlar. Bu fotoğraf ise yeni çekildi. Basra’ya ikinci ziyaretlerinde. Basra ziyareti elbette önemli, tüm bunları Türkiye-Irak ilişkilerini kapsamlı bir şekilde, Irak ile açılacak ikinci kapıyı, su meselesini, yeni kurulan hükümeti hepsini ama hepsini ilerde yapacağımız uzun bir röportajda tek tek anlatacağım. Ama bugün konumuz bu fotoğraf.

Büyükelçi Yıldız, Bağdat’ın mevcut güvenlik durumu nedeniyle gittiği her yere güvenliğini sağlayan Özel Harekat Personeli ile gidiyor, yani donanımlı, iyi yetişmiş, güçlü, kuvvetli, gözünü hiçbir şeyden sakınmayan güvenlikçilerimiz ile. Aslında onlara “Arslanlar” diye hitap ediyor ve sıklıkla onlarla çekilmiş fotoğraflarını paylaşıyor. Ama bu ilk, ya da en azından benim gördüğüm ilk. Yani sağında bir Dışişleri Arslan’ı solunda bir diğer Dışişleri Arslan’ı. Büyükelçi “Güvenlikçi Arslanlar” ile çekilmiş fotoğraflarını bir Bağdat klasiği olarak nitelendiriyor. Çok güzel, çok özel. Bu zor şartlarda Büyükelçinin yanından bir dakika ayrılmayan güvenlikçilerimizin Tanrı yanında olsun, allah zaiyat vermesin. Ama ya Dışişleri Arslanlar’ı. İyi eğitim görmüş, nitelikli, donanımlı bu genç, parlak insanlar Tanrı onların da yollarını açık etsin.

Ve son söz Büyükelçi Yıldız’dan: “Sağım ve solumdakiler  Bakanlığımızın Arslanlar’ı. Yeni nesillerimiz. Bakanlıkta niceleri var ve hepsiyle gurur duyuyoruz.”

Ne diyelim. Alkış…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!