İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Dışişleri’nin şirazesi kaydı

Sibel Yeşilmen

Hem de ne kayma. Öyle böyle değil.

Dışişleri rekor üstüne rekor kırıyor. Aynı dolar gibi…

Büyükelçiler Dışişleri tarihinde görülmeyen sürede bulundukları ülkelerde Büyükelçilik yapıyor, diplomatlar Bakanlık’ta rekor sürede vaktiyle hasbel kader atandıkları görevleri sürdürüyor.3-4 yıl olan Büyükelçi görev süreleri 5 yıllara çıkmış durumda. 6-7 yıl Büyükelçilik yapanlara da rastlamamız yakındır.

Çıkmayan Büyükelçiler Kararnameleri…

Ankara’dakiler bunalmış durumda.

Vekaleten yürütülen Genel Müdürlükler…

2021 Mart’ında Bern’den Merkez’e dönen Büyükelçi İlhan Saygılı Dışişleri Bakanlığı Balkanlar ve Orta Avrupa Genel Müdürlüğünü hala vekaleten yürütüyor. Ataması Resmi Gazete’de yayınlanmadı. Saygılı Bakan Çavuşoğlu’nun özel müşaviriydi, kendisine döner dönmez koltuk bulabilen şanslı isimlerden.

Büyükelçi Esen Altuğ ki kendisi Slovenya’da Büyükelçi idi, Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürlüğünü o da hala vekaleten yürütüyor. Ataması henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadı. Altuğ da koltuk bulabilen şanslı isimlerden.

Dış Politika Analiz ve Eşgüdüm Genel Müdürü Murat Lütem, Protokol Genel Müdürü Tunca Özçuhadar ve Strateji Geliştirme Başkanı Haldun Koç da görevini vekaleten yürütenlerden.

Son dönenlerden tek bir istisna var. O da Sözcü Tanju Bilgiç. Yıldırım hızıyla kararnamesi o da Dışişleri Enformasyon Genel Müdürlüğünü Murat Karagöz işgal ettiği için Dış Politika Danışma Kurulu’ndan çıkartıldı.

Dışişleri’nin dengesi bozuldu.

Dışişleri kontrolü kaybetti

Dışişleri yamuldu, dağıldı.

Rotasını yitirdi. Şirazesi kaydı.

Türkiye Cumhuriyetinin en köklü kurumlarından biriydi oysa ki. Gelenekleri vardı. Teammülleri. Prensipliydi.  Parmakla gösteriliyordu. Saygı görürdü. Söyledikleri dikkate alınırdı. Dı, dı, dı…Ama ya şimdi. Tarım Bakanlığı’ndan, Çalışma ve Sosyal Bakanlığından, Tapu Kadastro’dan bir farkı kalmadı.

Artık değinmiyorum bile. Ben yazmaktan sıkıldım, dışardan yapılan atamaları, kariyer diplomat olmayan Büyükelçileri yazdığım onca yazı var, oralarda okunabilir. Bu bahsettiğim başka bir şey.

Tuhaf bir hal yani anlayacağınız. Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı hani belirsiz ya, önümüzü göremiyoruz onun gibi. Yeni Büyükelçiler Kararnamesi ne zaman çıkar? Bu görevlerini vekaleten yürütenler ne zaman asile döner. Belirsiz. Her şeyde olduğu gibi.

Türk usulü Başkanlık sistemi bence tek sorumlusu. Her şey tek kişiye bakınca, bırakılınca, Dışişlerine de Sekreter görevi biçilince Kararnamelerin imzalanması da uzuyor, yayımlanması da zaman alıyor, uygulanması da gecikiyor.

Zor. Dışişleri daha çok rekora imza atar. Öyle görünüyor…

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT