İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…Dışişleri bütçesi ve diplomatlara öneriler

Son güncelleme tarihi 11 Kasım 2021

Sibel Yeşilmen

Dışişleri Bakanlığı bütçesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda bugün görüşüldü ve kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve A Takımı Bakan Yardımcıları Büyükelçi Sedat Önal, Büyükelçi Faruk Kaymakçı ve Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile üst düzey diplomatlar, Genel Müdürler Meclis’te hazır bulundu.

Aktif diplomasi muhabirliğim döneminde ben de hep gittim. İzledim, haber yaptım. Gerek Sabah gazetesi, gerek Radikal gazetesi gerekse televizyon muhabiriyken. Gerçekten tüm diplomatları bir arada görünce biz diplomasi muhabirleri için pekçok sorumuza yanıt alabileceğimiz özel konuşabileceğimiz güzel de bir ortam olur. Ama elbette bu kez bizzat bulunmadım ama önemli olduğu için yazmak istedim.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu konuşmasında, “2021’de yaklaşık 5,7 milyar TL’lik bir bütçe tahsis edilmişti, yıl içerisindeki toplam ödeneğimiz 6,4 milyar TL’ye ulaştı. 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifiyle Bakanlığımıza yaklaşık 7,5 milyar TL, 7,49 milyar TL ödenek tahsis edilmesi öngörülüyor.
Buna ilaveten 846 milyon TL’s i Ulusal Ajans ve AB programlarına katılım
olmak üzere AB Başkanlığı için de toplam 968 milyon TL tutarında bütçe
teklifi ve Türk Akreditasyon Kurumu nun 57 milyon TL bütçe telif i onayınıza
sunuldu .
Bütçemizin nasıl harcandığına dair bilgiler de bu verdiğimiz, size
dağıttığımız kitapçıklarda var. Yüzde 57’si yurt dışı teşkilatımızın
harcamaları için kullanılıyor, yüzde 34’ü uluslararası kuruluşlara katkı payı
ödemelerimiz ile yurt dışındaki öğretmen , okutman ve din görevlilerinin
maaşları için harcanıyor. ” dedi.

Bakan Çavuşoğlu rutin olduğu üzre, açılış konuşması yaptı, pek çok muhalefet milletvekili Türkiye’nin mevcut dış politikasını eleştiren konuşmalarda bulundu. Sorular sordu. Onları zaten haber kanalları, internet siteleri geçmiştir, görmüşsünüzdür.

Ama ben, diplomasi yazdığım, haber sitemin ana konusu Bakanlık, Büyükelçiler ve diplomatlar olduğu için İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Dışişleri Komisyonu Üyesi emekli Büyükelçi Ahmet Erozan”ın söylediklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Özellikle diplomatlara önerileri kısmı ilgi çekiciydi. ” Dışişleri memurlarının hükümetin değil Devletin memurları olduğunu belirten Erozan, “Tavrınızı ortaya koymaktan çekinmeyin, dik durun. Size bir talimat verilebilir ama dosya notunu da yazıp koyacaksınız, ben bakana söyledim beni dinlemedi demeyin. Eskiden Bakanlıktan ayrılanlar hüzünlü ayrılırdı şimdi insanlar çok şükür kurtulduk diye ayrılıyorlar. Sayın Çavuşoğlu Siz Bakanlığın içişleri bakanı olamadınız.” dedi.

Bakanlığın bütçesi kabul edildikten sonra Bakan Çavuşoğlu diplomatlarıyla bir de aile fotoğrafı çektirdi.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!