İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. İlk kadın diplomatımız Adile Ayda, ilk kadın Büyükelçimiz Filiz Dinçmen’dir. Dışişleri’nde 255 Büyükelçimizin 51’i kadın

Last updated on 8 Kasım 2019

Sibel Yeşilmen

Son zamanlarda yayımlanan Dışişleri Kararnamelerinde dikkat çeken bir durum söz konusu o da kadın Büyükelçilerimizin kararnamelere adeta damga vurması. Rakamlara  bir göz atarsak görüyoruz kadın büyükelçilerimizin sayısının geçen yıllara göre artış gösterdiğini.

Aslında bu bilgileri Ankara’ya gittiğimde Bakanlık koridorlarının nabzını tuttuğumda almıştım ancak özellikle 8 Mart Dünya Kadınlar gününü bekledim yazmak için. Bu anlamlı günde  zaten gün içinde kadına dair birçok istatistik duydunuz, izlediniz peki ama acaba Dışişleri’nde durum ne? gelin o rakamları da benden dinleyin. Ama önce ufak bir tarih araştırması yapalım. Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde girip araştırdığımda gördüm ki İlk kadın diplomatımız Adile Ayda idi.  ilk kadın Büyükelçimiz de Filiz Dinçmen’dir. 

Şu anki rakamlara bakarsak, mevcut durumda ise görüyoruz ki Dışişleri Bakanlığındaki toplam personel sayısı 6 bin 235. Bunlardan bin 729’u merkezde, 4 bin 506’sı ise yurt dışında görevli. Diplomatik kariyer memuru sayımız da bin 850. Bu kariyer memurlarının 630’u kadın memur. Gelelim kadın Büyükelçi sayısına, Merkez ve yurt dışındaki büyükelçi sayımız 255, bunlardan  51’i kadın 

Bence hiç fena değil. Ama yetmez elbette.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bugün her yerde eminim sizler de görüyorsunuz rahmetli gazeteci meslek büyüğümüz Duygu Asena’nın “Kadının Adı Yok” isimli kitabına çeşitli açılardan atıfta bulunuluyor. Bir atıf ta ben yapmak istiyorum bence Balgat’ta artan oranda kadının adı var. Her geçen gün de topuklu ayakkabı sesleri Bakanlık Koridorlarında, Büyükelçiliklerimizde artıyor. Daha da artması dileğimle.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!