İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Dışişleri mi? Yazdım…”Kimse kusura bakmasın, dışardan atanan Büyükelçiler…

Son güncelleme tarihi 28 Aralık 2020

Sibel Yeşilmen

Haydi gelin, Ocak 2019’a dönelim….

Meclis Dışişleri Komisyonu’nda muhalefet parti milletvekillerinin dışardan yapılan Büyükelçi atamalarına ilişkin eleştirilerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun verdiği o unutulmaz yanıta…

Ne demişti Bakan Çavuşoğlu: “Kimse kusura bakmasın en iyi, en başarılı büyükelçilerimiz dışarıdan atadıklarımız. İlk sıraya Tokyo Büyükelçimiz Murat Mercan’ı, 2. sıraya da Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’i koyarım” demişti. 1.sıraya koyduğu Mercan son atama kararnamesi ile Tokyo’dan Washington’a gidiyor. Bakalım Emin Önen’in ataması bir yerlere yapılacak mı göreceğiz.

Hiç üşenmedim, yine oturdum araştırdım. Malum, Büyükelçiler Kararnamesi haberleri Türkiye’de gündem olduğunda artık iftiharla açıklayabilirim, okunma oranlarım inanılmaz artıyor ve adeta bir kaynak gibi haberlerimden faydalanılıyor, kimler kimler yazılarımı okuduktan sonra kendi köşelerine araştırdıklarımı, o bilgilerimi yazmadılar ki :) İsmimi, diplomasimuhabirhaber’i hiçbiri haberlerinde elbette kullanmadan :) Neyse o bir tarafa yine belki kaynak olurum ilerde yazacaklara ama emeğimi, hakkımı yemezler umarım, hiç umudum yok ya :)

Elektrik-Elektronik Mühendisi Ayşe Hilal Sayan Koytak 26 Ekim 2017’den beri Kuveyt’te, Ayşe Sözen Usluer Ağustos 2018’den bu yana Umman yani Muskat Büyükelçimiz, Mehmet Mustafa Göksu Katar’ın başkenti Doha’da, Büyükelçi, Derya Örs İran’ın başkenti Tahran’da, Mahmut Erol Kılıç 2019 yılından bu yana Endonezya’da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak görev yapıyor. Yemen’in başkenti Sana’da Faruk Bozgöz TİKA’dan gitmiş. Somali’nin başkenti Mogadişu’da Büyükelçi Mehmet Yılmaz . Cezayir’de Mahinur Özdemir Göktaş, Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, Lütfullah Göktaş Vatikan Büyükelçimiz ve elbette Ozan Ceyhun Viyana’da Büyükelçi.

Tüm bu insanların ortak özelliği dışardan atanan Büyükelçiler olmaları. Onlara ek olarak elbette çok tartışılanlar Malezya’da Merve Safa Kavakcı, Lahey’de Şaban Dişli, Prag’da Egemen Bağış, yine başa dönersek Tokyo’da Murat Mercan ki artık Washington’a gidiyor, Pekin’de elbette Emin Önen. Tanzanya’ya yeni atama kararı ile gidecek olan AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu. OECD’ye Kerem Alkin, Brunei Sultanlığı’na Prof. Dr. Hamit Ersoy, Trablus’a Kenan Yılmaz ve İsrail’e atanacağı söylenen Ufuk Ulutaş

Diğer atamalardan bahsetmiyorum, bu yazımın konusu dışardan atanan Büyükelçiler ve nerelere atandıkları.

Dikkatimizi çeken yine bir konu var o da genellikle Körfez ülkelerine atanmış oldukları. Yani geçtiğimiz günlerde imzalanan onlarca anlaşma ile Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payını da satın alan Katar’daki Büyükelçi örneğin dışardan atanan. Kuveyt öyle, Umman öyle, Tahran öyle…

Ama örneğin Bağdat değil meslekten gelen Büyükelçi Fatih Yıldız dönecek yine meslekten gelen Ali Rıza Güney gidiyor. Suudi Arabistan öyle değil. Büyükelçi Erdoğan Kök meslekten. Ürdün’ün başkenti Amman öyle değil. Büyükelçi İsmail Aramaz meslekten.

Mısır’da zaten Büyükelçi yok.

Şam’da zaten Büyükelçi yok

Bahreyn’e bakalım, Büyükelçi Kemal Demirciler meslekten.

Trablus Büyükelçisi Serhat Aksen meslekten.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’a bakalım. Hakan Çakıl meslekten, yerine yeni atama kararnamesi ile atanacak olan isim Barış Ulusoy meslekten.

Yani sözün özü. Körfez ülkelerinde birkaç isim dışında çoğu dışardan atanan Büyükelçiler. Merak ettim acaba Arapça, Farsça mı iyi biliyorlar diye ama birkaçında Arapça bildiğine dair bir bilgi de bulamadım. Bundan çok daha önemlisi elbette hepimizin bildiği gibi hemen hemen hepsi bir şekilde Külliye ile bağlantılı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ya yakınen çalışmış ya da onlar olmasa bile en azından yakın çevreleri yakınen çalışmış isimler.

Henüz dışardan atamalarda anladığım kadarıyla Avrupa’ya pek gelinmemiş. Körfez ülkeleri ve biraz da uzak doğuya ilgi gösteriliyor ve yavaş yavaş da Afrika ülkelerine.

Örneğin şu anda Afrika’da görev yapan Türk Büyükelçilerin çoğu meslekten

Ama Uzak Doğu’da örneğin Malezya ve Endonezya az önce de belirttiğim gibi dışardan.

Türkiye’nin Filipinlerin başkenti Manila Büyükelçisi Artemiz Sümer meslekten

Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Ersin Erçin meslekten

Türkiye’nin Kanberra Büyükelçisi Korhan Karakoç meslekten.

Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Şakir Torunlar meslekten. Yeni atanan Büyükelçi Fırat Sunel meslekten

Türkiye’nin Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan meslekten.

Türkiye’nin Abidjan Büyükelçisi Yonca Gündüz Özçeri meslekten.

Türkiye’nin Kotonu Büyükelçisi Kemal Onur Özçeri meslekten

Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Mustafa Yurdakul meslekten.

Evet gördüğümüz gibi 2020 sona ererken, 24 Aralık itibariyle bugün baktığmızda dışarda görev yapan Büyükelçiliklerde çoğunluk şu an hala kariyer diplomatların. Yani meslek memuru olarak göreve başlayan, sınavları geçerek, adım adım Büyükelçiliğe ulaşan, Dışişleri Bakanlığı koridorlarını bilen, sistemi, disiplini, o kültürü alan, nerede nasıl davranacağını kravatıyla, sakalsız jilet kaydı traşıyla, smokini, papyonuyla, şık, zarafetiyle, takısıyla, fönlü, bakımlı güzel saçlarıyla, ceketinde taşıdığı o güzel ayyıldızım ile Atatürk’ün çevik, kendine bakan, donanımlı, bir görüşmede not nasıl alınır, neler öne çıkar, protokolüyle sadakat değil liyakatıyla öne çıkan isimler.

Ama 2021 ne getirir. Ki ben bekliyorum, gün gelecek sayıları azalacak ve dışardan atananlar onları geçecek , Dışişleri’nden gelen Büyükelçi kalmayacak :( Ama yine de bekleyip göreceğiz…

Şimdi yeniden başa dönelim..Ocak 2019’a Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ne demişti? “Kimse kusura bakmasın en iyi, en başarılı büyükelçilerimiz dışarıdan atadıklarımız. İlk sıraya Tokyo Büyükelçimiz Murat Mercan’ı, 2. sıraya da Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’i koyarım” demişti…

Dışişleri eski Bakanlarından Hikmet Çetin Bakanlık görevi sone erip Bakanlık binasını terkederken genç, mesleğe yeni başlamış bir gazeteci, diplomasi muhabiri olarak ben de oradaydım. Diplomatlar Bakan Çetin’i gözyaşları içinde alkışlarla uğurladı.

Bilemiyorum Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir gün gelir de koltuğu bırakır mı, çok da sanmıyorum çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğendiği bir isim diye biliyorum ama bir gün gelir de Bakanlık binasını terketmek görevden ayrılmak zorunda kalırsa, diplomatlar alkışlar da alkışlamasına bu söylediklerinden sonra kalpten alkışlarlar mı?

KİMSE KUSURA BAKMASIN…

error: Content is protected !!