İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…. Kore yarımadasında tarihi görüşme

Sibel Yeşilmen 

Geçtiğimiz aylarda zirveye çıkan yüksek tansiyon ile savaş artık çıktı çıkacak dediğimiz Kore yarımadasında inanılmaz bir gelişme yaşandı. Herkesi ters köşeye yatıran ve şaşkınlıkla izlediğimiz bir buluşma gerçekleşti ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Koreli Moon Jae-in bir araya geldi. İki lider el ele görüntüler verdi. Adeta Bahar havası yaşanan iki Kore ilişkilerinde bir dizi karar da alındı Alınan bu kararlar arasında Kuzey Kore’nin nükleer silah programını askıya alması, barış anlaşması yapılması ve savaş nedeniyle ayrılan ailelerin birleştirilmesi yer alıyor.

Hiçbir somut karar almasalar bile iki liderin bir araya gelmesi dahi sembolik olarak büyük önem taşıyor. Zira  1953’ten bu yana ilk kez bir Kuzey Kore lideri hem sınırı hem de askerden arındırılmış bölgeyi geçerek Güney Kore’ye gitti. Bir ara Kuzey Kore lideri Kim Yong-un Güney Koreli  Moon Jae-in’in elinden tutarak sınırın Kuzey tarafına bile geçirdi. Böylece ilk kez bir Güney Kore lideri de Kuzeye geçmiş oldu.

Dikilen barış ağaçları, verilen fotoğraflar zaten tek başına  çok çok önemli olsa da görüşme sonrasında iki lider ortak deklarasyon yayımlayarak “Bundan sonra Kore yarımadasında savaş olmayacak” ifadesine de imza attılar.

Bunlar son derece önemli gelişmeler. Zira bir dönem bizden kilometrelerce uzakta gerçekleşse de iki ülke arasındaki gerilim ve çılgın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un şımarık bir çocuk misali patır patır oraya buraya füze fırlatmaları bölgeyi oldukça geriyordu. Buna bir de ABD Başkanı Trump’ın, ki o da çılgınlıkta pek geri kalmıyor, tansiyonu daha da arttıran  twetleri eklenince  öngörülemez gelişmelerin yaşanmasından korkuyor ve Türkiye’de de olsak aklımız çıkıyordu.

Bu tarihi zirve gerçekleşirken biz Türkiye’de Abdullah Gül çatı aday olacak mı olmayacak mı, erken seçim görüşmeleri, iç politikaya ilişkin bitmek bilmez görüşme trafiği ile ilgileniyorduk. Dünyanın en önemli gündem maddesi ise bu tarihi görüşmeydi. Dünyada herkes rahat bir nefes aldı. Japonya bunların başında geliyor. Çin sürekli devredeydi. ABD tedirgindi. Herkes sonuçta bu Bahar havasından çok mutlu.

Peki bundan sonra ne olacak? Güney Kore lideri Moon’un sonbaharda Kuzey Kore’yi ziyaret etmesi bekleniyor. 15 Ağustos’ta savaş nedeniyle ayrı düşen ailelerin bir araya getirilmesini öngören bir etkinlik düzenlenecek. ABD ve Çin’in de katılımıyla dörtlü görüşme yapılacak. Ama kuşkusuz en önemli karar yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasına ilişkin varılan mutabakat.

Unutmadan hatırlatalım iki ülke arasında bu mutabakata varan gelişmelere ivme kazandıran krtik noktalardan birisi spor oldu.  Kuzey Kore olimpiyatlar için Güney Kore’ye bir heyet gönderdi ve her iki ülke sporcuları açılış töreninde  aynı bayrak altında boy gösterdi. Sporun diplomasiye etkisini bu vakada bir kez daha görmüş olduk. Evet bir süreç başladı. Temaslar sürecek ve biz de dikkatle takip edeceğiz. Ama herşeyden önemlisi dün Kore yarımadası savaş değil barış ile gündemdeydi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!