İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Türkiye, “İstenmeyen adam ilan etmeye kadar götürür mü bu meseleyi?

Son güncelleme tarihi 22 Ekim 2021

Sibel Yeşilmen

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika dönüşü uçakta yaptığı açıklama, zaten gündemden düşmeyen tartışmanın fitilini biraz daha alevledi. Bir yeni soruyla birlikte. “İstenmeyen adam ilan edilirler mi? “

Zaten İktidar yanlısı basın onları “Persona Non Grata” ilan etmişti, fotoğraflarıyla birlikte tek tek hepsini afişe ederek manşet haberlerinde. Belki o manşetler çok ciddiye alınmadı ta ki Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün bu açıklamayı yapana kadar. Ne dedi Cumhurbaşkanı, “Söyledim. Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz”.

ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Kanada, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Yeni Zelanda . Ortak bir açıklama yapmışlar ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşmışlardı ve Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istemişlerdi. Peki Erdoğan’ın bu açıklamasından, bu 10 diplomatın istenmeyen adam ilan edilebilecekleri sonucunu çıkarabilir miyiz? AKP yanlısı bazı gazeteciler bu sonucu çoktan çıkardılar bile ama ben konuyu uzmanlarına sorup cevaplarını öğrenmek istedim. Kolay mı bunu yapmak?

Haydi yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına dönelim. Bugün Erdoğan tam olarak bu ortak açıklamaya ilişkin şunları söyledi:

“Bakın şimdi AİHM bir karar almış. Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye’yi adeta burada mahkûm etmek istiyorlar. 10 büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, ‘bunu nasıl bıraktırırız’ gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? Kavala’yı bırakın. Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Amerika’sı, Almanya’sı, hangisi böyle bir şeyi şu ana kadar yaptı? Yapmadılar ve yapmazlar. Konuştuğu zaman sana verecekleri cevap şudur, ‘yargı bağımsızdır’. Sizde yargı bağımsız da bizdeki yargı bağımlı mı? Bizdeki yargı, bağımsızlığın en güzel örneklerini veriyor.”

Cumhurbaşkanının bu açıklamasından Türkiye’nin 10 diplomatı istenmeyen adam ilan edebilir sonucu çıkarmak belki mümkün. Ama soru Türkiye bunu yapmaya cesaret eder mi?

Görevde olan aktif, olmayan emekli Türk ve yakından tanıdığım yabancı şu an ülkemizde görev yapmayan ama bir dönem çalışan pekçok diplomata yazdım, sordum, fikirlerini aldım. Hepsinin ortak görüşü şu: “Büyükelçilerin yaptığı doğru değil”. Usule ilişkin eleştiriyorlar Büyükelçileri. Diplomatik yollarla yapılabilirdi. Dışişleri Bakanlıkları kanalıyla yapılabilir, randevu alınır bizzat gidir Bakanlık yetkilisine söylenir, yazılı iletilir ama sosyal medya kullanılarak bu tür bir çağrıda bulunmaları hatalı, sakıncalı. Yapılması doğru değil. Bunun onların da çok iyi bildiği pekçok diplomatik yolu var” diyorlar. Ama tercih etmemelerini ilginç buluyorlar.

Peki yaptıkları doğru değilse, “İstenmeyen adam” ilan edelim mi bu 10 diplomatı.? Aldığım cevap bunun kolay olmayacağı, kolaylıkla yapılamayacağı yönünde. Çünkü karşılıklılık, mütekabiliyet esasına göre siz o diplomatı sınırdışı ederseniz, artık ülkemde kalma derseniz büyük ihtimalle o ülke de sizin Büyükelçinizi istenmeyen adam ilan eder. Ve bir değil iki değil tam 10 diplomat, Türkiye’nin böylesi, ekonomisinin zor gittiği, Türk lirasının değer kaybı ve güvenin Türk ekonomisinin gittikçe gerilediği dönemde zaten yabancı yatırımcı hedefleyen Türkiye çoğu AB ülkesi bu ülkeler ile böylesine bir sıkıntı içine girmek istemeyecektir. Zaten çoğuna göre de verilmesi gereken tepki

1-10 Büyükelçi/Maslahatgüzar Dışişleri’ne çağrılarak

2-Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklaması ile

3-Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç’in bugünkü açıklaması ile

zaten verildi, gösterildi yani yeterlidir görüşü hakim.

Konuştuğum diplomatlar Türkiye’nin 10 diplomatı istenmeye adam ilan etmesini beklemiyorlar .

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT