İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Paraguay’dan büyük incelik, Türk Büyükelçi ülkeye vardığı gün Güven Mektubunu sundu. Paraguay’a atanan ilk Büyükelçimiz, Armağan İnci Ersoy

Last updated on 30 Kasım 2018

 Haber: Sibel Yeşilmen   

Türkiye’nin Latin Amerika ve Karayipler bölgesine yönelik açılım politikası kapsamında Paraguay ile temas ve işbirliğini arttırma yönünde attığı adımlar geçtiğimiz günlerde meyvesini vermiş ve  Ankara, Asuncion Büyükelçiliğimizin açılmasına yönelik hukuki işlemleri tamamlayarak  Armağan İnci Ersoy’u ilk büyükelçimiz olarak atamıştı.

İşte bu çerçevede Büyükelçi Armağan İnci Ersoy artık Paraguay’da. Türkiye’nin ilk Asuncion Büyükelçisi olarak görev yapmaya hazır. Büyükelçi Ersoy Cumhurbaşkanı Mario Abdo’ya Güven Mektubunu sundu. Güven Mektubu töreninde Paraguay Dışişleri bakanı Luis Alberto Castiglioni de hazır bulundu. 

Bu töreni özel kılan ise Diplomasimuhabirhaber’in edindiği bilgiye göre Paraguay tarafının çok büyük bir incelik göstererek Büyükelçi Ersoy’un geldiği gün Güven Mektubunu sunmasına imkan vermesi. Büyük bir zerafet örneği olarak 19 Kasım gecesi Paraguay’a varan Büyükelçi Ersoy Güven Mektubunu 20 Kasım sabahı sundu. Bu tür jestler ülkeler arasında çok sık görülen şeyler değil bu nedenle altını çizmekte fayda görüyorum.

Büyükelçi Ersoy Dışişleri Bakanlığı’nda 1991  yılında denizcilik ve havacılık dairesinde göreve başladı ardından Sofya Büyükelçiliği ve Nürnberg başkonsolosluklarında çalıştı.  3 sene Brüksel’de NATO’da görev yapan  Ersoy, ardından da 2 sene Pakistan’da bulundu. AB Siyasi İşler Dairesi Başkanlığı yapan Ersoy’un görev yeri ardından da Madrid oldu. 

Büyükelçi Ersoy’a diplomasimuhabirhaber olarak yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!