İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…Şaşırmaya hazır mısınız? Yabancılara konut satışında bilin bakalım rekor kimde? Ve onlar bunu ilk kez de yapmıyorlar…

Last updated on 10 Ağustos 2019

Özellikle biz İstanbul’da yaşayanların çokça aşina olduğu bir durum bu. Anadolu Yakası’nda Bağdat Caddesi’nde ya da karşıda Avrupa Yakası’nda İstiklal’de  alışverişe çıktıysanız, ya da bir mola verip bir cafe’de soluklanıp kahvenizi yudumlarken, afiyetle yemeğinizi yerken mutlaka ama mutlaka  Ortadoğu veya Arap ülke vatandaşlarıyla karşılaşıyorsunuz. Yalnızca yaz aylarında da değil daha dün Ocak’ın 17’sinde yine Arap aileler Bağdat Caddesi’nde benim gibi güneşin tadını çıkartıyor, keyifle yürüyorlardı.

İşte bu durum  beni bu yazıyı yazmaya itti.  Acaba artık kesinlikle “Turist” olmayan “yerleşik”, “ev satın almış”, İstanbullu ya da güzel ülkemin bir başka köşesinde, şehrinde yaşamayı seçen, yatırım yapan yabancı ülke vatandaşlarının sayısı acaba neydi? Eğer siz de benim gibi bunu merak ediyorsanız hoşgeldiniz yazıma. 

Güvenilir bir kaynaktan aldığım bilgiye göre, 2018 yılı Ocak-Kasım aylarında yabancılara yapılan konut satış sayısı 35 bin 430. Bu rakamın 2 bin 4’ü Kuveytliler’e ait ve 5.sıradalar.

Rusya Federasyonu vatandaşları geçen yıl ülkemizde 2 bin 40 konut almış, 4.sıradalar. 

Onların önünde 3.sırada 2 bin 450 konut satın alan Suudi Arabistan vatandaşları bulunuyor.

İkinci sırada kim var dersiniz? İranlılar…  3 bin 217 konut ile İranlılar geçen yıl Türkiye’den ikinci sırada en fazla konut alan yabancı ülke vatandaşı olmuş .

Ve, beni şahsen çok şaşırtan birinciler. Iraklılar… Evet Iraklılar epeyce de ciddi bir fark ile yani 7 bin 308 konut ile geçen yıl Türkiye’de en fazla konut alan ülke vatandaşları. Iraklılar geçen yılın Ocak ayında 272, Şubat ayında 308, Mart ayında 348, Nisan ayında 337, Mayıs ayında 407, Haziran ayında 315, Temmuz ayında 584, Ağustos ayında 944, Eylül ayında bin 351, Ekim ayında bin 439 ve Kasım ayında bin 3 konut satın almışlar.

Size şaşıracağınız bir başka rakam daha söyleyeyim Iraklılar bunu ilk kez de yapmıyorlar. Yani peşpeşe 4 yıl Iraklılar 1.sırada yer almış, sözün özü rekor son 4 yılda hep Iraklılarda olmuş.

Ve zannediyorsunuz ki Iraklılar çoğunlukla İstanbul’da ya da turistik Antalya, Bodrum, Marmaris gibi turizm cennetlerimizde ev almış. Hayır, ben bu duruma da çok şaşırdım doğrusu. Tercihleri Karadeniz oluyormuş. Elimde tam istatistikler yok ama Iraklılar Samsun, Trabzon ve Ordu’ya  sadece tatile gitmiyorlar, ev de ediniyorlarmış.

Türk dizilerinin etkisi, İstanbul’un yatırım anlamında yükselen bir pazar olması, ülkelerindeki güvenlik endişeleri nedeniyle Türkiye’yi “Güvenli liman” olarak görmeleri, havası, suyu, coğrafyası…ilk çırpıda aklıma gelen bu nedenler, yabancı ülke vatandaşlarının ülkemizi neden tercih ettiklerini basitçe açıklayabilmek için yeterli görünüyor. Ama bence tüm bunların dışında bir neden daha olabilir o da Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılara yatırım yaptıkları taktirde son düzenleme ile getirilen vatandaşlığa geçiş kolaylıkları. Geçen yıl Eylül ayında yapılan bu düzenleme ile ne kadar Iraklı, İranlı, Kuveytli Türk vatandaşlığına geçti bilemiyorum ama o da , eğer edinebilirsem bu rakamları,  bir başka yazımın konusu olsun.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!