İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Sayıları artıyor. Türk Büyükelçi genç yaşında emeklilik kararı aldı. Görev süresi dolan Büyükelçinin yerine yeni Büyükelçi atandı

Sibel Yeşilmen

Son yılllarda çok sayıda diplomat çeşitli nedenlerle yaşı henüz dolmamış olmasına rağmen emekliye ayrılıyor. Dışişlerini, diplomatlığı bırakıyor. 65 yaşını beklemiyor.

Belki siyasete atılacak, belki akademide görev yapacak, belki özel nedenlerle ailesi ile daha fazla zaman geçirecek. Kim bilir? Ama bu isimlerden sonuncusu Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği görevini 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren yürüten Büyükelçi Ümit Yalçın oldu.

Yalçın 1967 doğumlu, genç ama emeklilik kararı aldığı bildiriliyor. Yalçın, 1989’da Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre Yalçın’ın yerine Londra’ya Bakan Çavuşoğlu’nun Özel Müşaviri Osman Koray Ertaş atandı.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan diğer atama kararları şöyle: Türkiye’nin Akra Büyükelçiliğine Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Güngör, Tahran Büyükelçiliğine Hicabi Kırlangıç, Luanda Büyükelçiliğine Astana Büyükelçisi Ufuk Ekici, Addis Ababa Büyükelçiliğine Kuzeydoğu Akdeniz Genel Müdür Yardımcısı Berk Baran, Lizbon Büyükelçiliğine Enformasyon Genel Müdürü Murat Karagöz, Astana Büyükelçiliğine Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Mustafa Kapucu.

Yine Ümit Yalçın’a dönersek. Yalçın, 1989 yılında Dışişleri Bakanlığı’na giren Büyükelçi Yalçın Rotterdam Başkonsolosluğu, Bağdat ve Moskova Büyükelçiliklerinde görev yaptı. 2005-2009 yılları arasında Filibe Başkonsolosluğu’nda, 2009-2012 yılları arasında ise Dubai Başkonsolosluğu’nda Başkonsolos olarak görev yaptı. Bu dönem zarfında ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli siyasi dairelerde görev aldı.

2012 yılında Türkiye’nin Kuveyt nezdindeki Büyükelçisi olarak atandı.

Dışişleri Bakanlığı’nda İkili Siyasi İşler Genel Müdürü (Kuzey Afrika-Ortadoğu ve Asya-Pasifik) ve İkili Siyasi İlişkiler Müsteşar Yardımcısı (Kuzey Afrika-Ortadoğu ve Asya-Pasifik), 15 Ekim 2016- 6 Ağustos 2018 tarihleri arasında da Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı.

1 Ekim 2018 itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin Birleşik Krallık nezdinde Büyükelçisi olarak görev yapıyordu.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT