İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Selanik’ten davet var!

 Haber: Sibel Yeşilmen

Selanik Başkonsolosumuz Orhan Yalman Okan bizleri Selanik’te düzenlenecek bir önemli ve güzel Uluslararası Sempozyuma davet ediyor. Sempozyumun ismi  “Gazi Evrenos Bey ve Evrenos ailesinin Yunanistan’da ve Balkanlardaki Kültürel Mirası”.

21 Kasım 2018’de 10.00-13.00 saatleri arasında Selanik Belediyesi Manolis Anagnostakis salonunda düzenlenecek olan Sempozyum Başkonsolos Orhan Yalman Okan’ın selamlama konuşması ile başlayacak. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof.Dr.Levent Kayapınar’ın oturum Başkanlığını yapacağı Sempozyum programı Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof.Dr.Heath Lowry, Selanik Aristoteles Üniversitesinden Dr.Öğretim Üyesi Paschalis Androudis ve Marmara Üniveristesinden Dr.Öğretim Üyesi Neval Konuk, Trakya Üniversitesi’nden Dr.Öğretim Görevlisi Ayşegül Kılıç, Mimar Sinan Üniversitesi’nden Bahadır Bakkaloğlu ve Selanik Makedonya Tarih Arşivi Kütüphaneci ve Doktoro Öğrencisi Aikaterini Yannoukakou’un konuşmaları ve tartışma bölümü ile devam edecek.

Peki ama kim Gazi Evrenos bey? Elbette bilenlerimiz var ama ben bir kez daha hatırlatayım. Başkonsolosluktan aldığım bilgiye göre, kendisi Osmanlı Devletinin kuruluş döneminde özellikle Rumeli’nin fethinde önemli rol oynayan bir akıncı beyi. Bizans Osmanlı kaynaklarına göre güçlü ve gözü kara bir komutan olan Evrenos beyin askeri hayatı 1357’de İpsala’nın fethiyle başlıyor ve 1413 Çamurlu Savaşına kadar uzanan başarılarla dolu.

Rumeli’nin fethi sırasında tarihi Via Egnatia yani Osmanlı Sol Kolunu takip eden Evrenos Bey Orhan Bey döneminde tarih sahnesine çıktı. I.Murad ve I.Bayezid dönemlerinde Osmanlı Devletinin Rumeli’de yaptığı Fetih hareketlerine ve savaşlara katıldı. Fetihleri başta Trakya bölgesi ve ardından Makedonya ile devam etti ve Osmanlı sınırlarını Kuzey Yunanistan ve Adriyatik’e bağlayan güzergah üzerinden Arnavutluk’a kadar genişletti.

Evrenos Bey’i bu kadar önemli kılan sadece askeri başarıları değil. Ekonomik gücünü de Rumeli için harcayan Evrenos bey Rumeli’de şehirleşmeye, Türk-İslam nüfusunun artmasına da önemli katkılarda bulundu. Yaptığı imar faaliyetleri kurduğu Vakıflar ile fethettiği bölgelerin ekonomik ve sosyal yapısını değiştirdi. Evrenos beyin ailesi de bugün onun izinden gitmektedir.

Kaynaklarda Evrenos Beyin doğum yeri ve tarihine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamasa da Yenice-i Vardar’daki mezar kitabesinde 17 Kasım 1417 tarihinde vefat ettiği kayıtlı.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!