İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Skandal paylaşım

Son güncelleme tarihi 28 Temmuz 2022

Sibel Yeşilmen

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği yayımladığı mesaj ile “Son dönemde terörle mücadele operasyonlarında hayatını kaybeden Türk askerlerinin ailelerine ve yakınlarına taziyelerimizi iletiyoruz. Terörle mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız. “dedi.

Hatırlanacağı gibi ABD Merkez Komutanlığı CENTCOM sosyal medya hesabından terör örgütü PKK/YPG elebaşısı için taziye mesajı yayımlamış yoğun tepki ile karşılaşmıştı. .Ankara Büyükelçilğinden gelen bu mesajın ise CENTCOM’un mesajına gelen yoğun tepkiler sonrasında gelmesi dikkat çekici.

Sosyal medyada “Skandal paylaşım” olarak nitelendirilen bu duruma vatandaşlar doğrudan CENTCOM paylaşımı altına görüşlerini gerek Türkçe gerekçe ingilizce yazarken hem CHP hem de AK Parti de yaptıkları açıklamalarla sert tepki gösterdi.

NATO Müttefiki ABD’nin bu açıklaması bence de hiçbir şekilde kabul edilemez ve açıkça teröre destektir. Ancak konunun muhatap taraflarından olan Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan henüz bir tepki açıklaması geldiğini ben göremedim. Dışişleri ne zaman sessizliğini bozacak doğrusu merak ediyorum.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Ülkemizde teröre bulaşmış bir terörist için ABD Merkez Komutanlığı’nın taziye mesajı yayımlamasını kabul etmemiz mümkün değildir, kınıyoruz. Müttefiklerimizden bu konuda daha özenli olmalarını bekliyoruz” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “Vahim bir adım. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı eğer bir teröristle ilgili taziye mesajı yayımlıyorsa bu vahim bir durumdur, bu kınanması gereken bir durumdur.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin NATO’daki müttefikinin, Türkiye’yi tehdit eden bir terör örgütüne karşı taziye mesajı yayımladığına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

“Diyor ki ‘Ortağımız, IŞİD’e karşı şöyle mücadele ediyordu, böyle mücadele ediyordu…’ Sizin İŞİD’e karşı mücadele ediyor dediğiniz bu kişiler, ellerindeki silahları Türk askerine, yani NATO üyesi bir ülkenin askerine veya Türk vatandaşlarına doğrultuyorlar. Böyle bir ilkesizlik olabilir mi? Ondan sonra nasıl konuşacaksınız terörle mücadeleden, şundan bundan. Dünyanın en büyük yalanı, IŞİD’e karşı mücadele ediyorlar diye bir başka terör örgütünün desteklenmesidir. Yani yarın bir gün IŞİD çıksa sizin önem verdiğiniz bir mücadeleye destek verse IŞİD’i mazur mu göreceksiniz?”

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, MİT, PKK/KCK kontrolündeki Sincar’ın Bab Şilo bölgesinde, terörist Sileman Şemo Yusuf’un bulunduğu araca operasyon düzenlenmiş ve Nokta atışı ile vurulan araçtaki terörist etkisiz hale getirilmişti.

ABD Merkez Komutanlığı CENTCOM mesajında öldürülen teröristin IŞİD ile mücadelede kritik bir lider olduğunu savunmuş ve YPG’ye başsağlığı mesajı yayımlamıştı.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT