İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…Helal size, helal olsun…

Sibel Yeşilmen

Can-ı gönülden tebrikler… Alkışlıyorum, büyük zafer kazanıldı. Başardılar. İnanılmaz mutluyum…

Çok üzücü bir olay ile başlamıştı her şey. Eylül’de ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra Mahsa Amini isimli İranlı genç kadın hayatını kaybetmişti. İşte o günden bu yana da İranlı hemcinslerim protestolarını sürdürüyor. Çatışmalar devam ediyordu. 200 kişi hayatını kaybetti.

Sosyal medyada her geçen gün Amini’ye destek veren İranlı genç kızların saçlarını açarak verdiği pozlar, ve özgürlük isteyen paylaşımları dikkat çekiyordu.

Vazgeçmiyordu İran kadını ve elbette onlara destek veren İranlı erkekler.

İşte bu yolda çok önemli bir kavşak dönüldü, İran Başsavcısı, giyim kuşama karışan Geşt-i İrşad adlı ahlak polisi biriminin kaldırıldığını duyurdu.

Sözün özü İran yönetimi geri adım attı. Hem de yıllardan sonra ilk kez.

1979 yılında gerçekleşen devrimden, zorunlu örtünmeninin uygulanmasından bu yana ilk kez.

Çok önemli bir gelişme. İranlılar açısından büyük bir zafer. Zira sadece ahlak polisi islami örtünme kurallarına uyulup uyulmadığını kontrol etmekle kalmıyordu aynı zamanda çiftleri de sevgilileri, karı kocaları, kadın erkek yürüyen arkadaşları da hareketlerini uygun bulmazsa uyarıyordu. Medeni hallerini soruyor, kimlik istiyor ve müdahale ediyordu.

Umarım gerisi gelir. Başörtüsü zorunluluğu da kaldırılır.

Protestolar hala sürüyor İran’da. Yeni bir yasa hazırlığı içinde olunduğu haberleri geliyor, başörütüsü ile ilgili bazı yumuşamalar olacağı bildiriliyor.

İşte budur. Bir ODTÜlü olarak, ODTÜ mezunu olarak hep söyledim. Söylerim. Dünyanın neresinde olursanız olun örgütlü, kararlı direniş, mücadele her zaman meyvesini verir.

Yeter ki özgürlüklerimizi istemekten vazgeçmeyelim.

İran bize bugün bunu bir kez daha kanıtladı.

Helal size, helal olsun…

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT