İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Türk Büyükelçi’den en üst düzeyde teminat. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde”

Last updated on 8 Şubat 2020

Sibel Yeşilmen

Kerkük’te Osmanlı mirası tarihi Kayseri Çarşısı’nda geçen hafta içinde yaşanan ve çarşıyı kullanılamaz hale getiren yangına ilişkin gelişmeleri hatırlayacaksınız diplomasimuhabirhaber olarak ilk andan itibaren  takip ettik ve son dakika haberlerimizle  okuyucularımızla  paylaştık.

Kundaklama şüphesinin ağırlıklı olarak konuşulduğu çarşı yangını hakikaten içimizi acıttı. Bağdat Büyükelçimiz Fatih Yıldız’ın söylediği gibi, “Türkiye için Kerkük’e düşen ateş, Türkiye’ye düşmüş gibidir.”

Ve öyle de oldu.Türkiye elbette bu yangın sonrasında kayıtsız kalmadı ve Büyükelçi Fatih Yıldız hemen Kerkük’e giderek dün Çarşı’da incelemelerde bulundu. Çarşı esnafının yangın sonrası dertlerini dinledi.

Büyükelçi Yıldız, “Kerkük’te Türkmen,Kürt,Arap, Hristiyan ortak yaşamının simgesi olan Kayseri Çarşısındaki yangın felaketinin yaralarını sarmak üzere Kerkük’ün yanında güçlü şekilde duracağımızı ortaya koymak üzere bugün Kerkük’teydik.” diye ifade etti bu ziyaretini.

AA’nın haberine göre, Büyükelçisi Yıldız çarşı çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, Kerkük Kayseri Çarşısının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde olduğunu belirtti.

Büyükelçi, ziyaretinin sadece manevi olmadığını gerekli yardımları da sunacaklarını vurguladı.  Yıldız, “Konu, Türkiye’nin en üst düzeyi olan Cumhurbaşkanımızın gündeminde olmuştur. Cumhurbaşkanımızın yaklaşımı; elimizden ne geliyorsa yapalım şeklindedir.” dedi.

Benim edindiğim bilgiye göre, Türkiye şimdi çıkacak raporun sonucunu bekliyor. Ancak yangının çıkış saati ve gelişimi kundaklama şüphelerini arttırıyor. Valiliğin Türkiye ile paylaşacağı rapor sonucunda her şey netleşecek. 

“Kerkük beklemez” diyerek yağmurlu bir günde yola çıkan Büyükelçi Yıldız, aldığı bilgileri, edindiği izlenimleri Ankara ile paylaşacak. Bu arada çarşının imarını TİKA’nın üstlenmesi kesin gibi. TİKA Başkanı Serdar Çam da konuyu çok yakından takip ediyor, biz de Diplomasimuhabirhaber olarak çarşının yeniden imarı konusunun takipçisi olacağız ve haberlerimizi okuyucularımızla paylaşmayı sürdüreceğiz. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!