İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Türk Büyükelçiler arasında kavga

Sibel Yeşilmen

Birisi aktif, görevdeki, diplomasideki mesaisini sürdüren bir Türk Büyükelçisi.

Diğeri ise emekli ama siyasette aktif bir Türk Büyükelçisi…

Metin Feyzioğlu Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi ve Eski Barolar Birliği Başkanı. KKTC’ye dışardan atandı, elbette kariyer diplomat değil.

Ünal Çeviköz CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü. En son Türkiye’nin Londra Büyükelçisi olarak görev yaptı, diplomaside duayen, liyakat sahibi, çok zarif ve Dışişleri’nin hakkını veren bir isim.

Metin Feyzioğlu sosyal medyaya düşen videosunda KKTC’de bir kahvede düzenlenen toplantıda vatandaşlara CHP’nin Irak ve Suriye tezkeresine ‘hayır’ oyu verdiğini hatırlatıyor ve “Maalesef benim ülkemin ana muhalefet partisiyle HDP hayır oyu verdiler” diyor.

Parti propagandası yapıyor ve CHP’yi eleştiriyor aktif görevdeki bir Büyükelçi.

Aslında Büyükelçiler böyle şeyler yapmaz, yani yapmazdı eskiden ama dışardan atanınca artık yapılıyor ve insanlar niyeyse buna şaşırıyor.

Ben şaşırmıyorum, çünkü zaten atanma nedenleri o görevlere tam da bu. Liyakat değil sadakat. İktidarın bir dediğini iki etmemek.

Ve elbette, cevap gecikmiyor CHP’den.

Büyükelçinin açıklamalarına tepki yine bir eski Büyükelçiden geliyor.

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, ‘siyasi atama’ olarak nitelediği büyükelçilerin seçim sürecinde AK Parti propagandası yaptığını belirterek tepki gösteriyor yaptığı yazılı açıklamada.

Çeviköz, “Türkiye Cumhuriyeti’nin AKP iktidarı döneminde dış politikasında yaşanan sıkıntıların önemli bir kısmını liyakate dayalı olmaksızın yapılan siyasi atamalarla görevlendirilen Büyükelçiler oluşturmaktadır. Bu tür siyasi atamalarla misyon şefliği yapan Büyükelçilerin profesyonellikten uzak şekilde iktidarın sesi olma gayretkeşliği içindeki davranışları Türkiye Cumhuriyeti Devletini değil AKP Hükümetini temsil ettiklerini gösterir mahiyette örnekler oluşturmaktadır. Bu davranışlar ülkemizin diplomasi geleneği ve uluslararası toplum nezdindeki saygınlığı açısından üzüntü verici bir duruma yol açmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) nezdinde görevlendirilen Büyükelçi de ne yazık ki bu hazin yanılgının kurbanı olmuş ve Devletimizi temsil ettiğini unutarak siyasi propaganda faaliyetinde bulunmuş, partimize yönelik gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanarak hitap ettiği kitleyi yanıltan bir davranış içine girmiştir. Söz konusu faaliyet tarafımızdan esefle karşılanmıştır. Millet İttifakı iktidarında Dışişleri Bakanlığının misyon şefi tayinlerinde liyakat esas olacak, Büyükelçilerimiz herhangi bir siyasi partinin değil Devletimizin temsilcisi olarak görev yapacaklardır.” diyor.

Dışişleri beni takip edenler iyi biliyor zaten tüm yazılarımda belirttiğim gibi örnekleri her geçen gün artan bu tür nahoş olaylar ile kan kaybetmeye devam ediyor.

İyi görünmüyor Bakanlık.

Bir zamanların prestijli Balgat’ına yazık oluyor.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT