İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Türk dizilerinin yayınına son verilmesi Arap coğrafyasında üzüntü yarattı. Türkiye’nin Amman Büyükelçi Murat Karagöz’den değerlendirme

Sibel Yeşilmen

Kıvanç Tatlıtuğ, Halit Ergenç, Bergüzar Korel ve daha nice sanatçımız…  Arap ülkelerinde bizim tanıdığımız kadar tanınıyorlar ve milyonlarca hayrana sahipler. Bu ülkelere gittikleri zaman sokaklarında yürüyemez hale geldiklerini görüyor, okuyoruz. İlgi muhteşem. Gurur verici. Bu işin bir boyutu, dizilerin ekonomiye katkısı ise ikinci boyutu. Türkiye nerden bakarsanız bakın karlı çıkıyor bu diziler sayesinde ancak Suudi Arabistan merkezli ve Arap dünyasının en çok izlenen kanalı olarak bilinen MBC, bünyesindeki 11 kanala talimat göndererek, Türk dizilerinin yayından kaldırılmasını istedi.

Bu karar henüz birkaç günlük ancak duyulduğu ilk andan itibaren büyük üzüntü yarattı. 22 Arap ülkesinde Latin Amerika’da, Balkanlarda Türk dizileri yoğun ilgi görüyor. 9.5 milyon nüfuslu Ürdün de bu ülkelerin başında geliyor. Türkiye’nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz de işte bu karara tepki gösteren isimlerden birisi. Büyükelçi Murat Karagöz Suudi Arabistan’ın MBC Medya grubuna ait kanallarda Türk dizilerinin yayınına son verilmesine ilişkin olarak, “Hangi gerekçeyle alındığı hakkında aslında bir tereddütümüzün olmadığı bu kararın kısa süre içinde  gözden geçirileceğini umuyor ve üzüntü duyduğumu belirtmekle yetiniyorum” dedi. 

Büyükelçi Karagöz, Sosyal Medya hesabından yaptığı değerlendirmede, “Suudların Dubai’den yayın yapan MBC kanalı, Türk programlarını ikinci bir emre kadar yayınlamama kararı almış.  Kuşkusuz Türk dizilerine büyük  ilgi gosteren milyonlarca izleyici meyanında Ürdünlü  kardeşlerimiz de bu karardan mutlu olmayacaklar, ancak internetten izlemeye devam edeceklerdir. Hangi gerekçeyle alındığı  hakkında aslında bir tereddütümüzün olmadıği bu kararın kısa süre içinde gözden geçirileceğini umuyor ve üzüntü duyduğumu belirtmekle yetiniyorum.” dedi.

Diplomasimuhabirhaber’de önceki gün okumuştunuz. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da karara tepki göstermiş ve  “Kimin hangi filmi seyredeceğine masa başında oturup, üç siyasetçi karar veremez. Bu devirler çoktan geride kaldı.” demişti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran da bir değerlendirmede bulunmuş ve Hürriyet gazetesinin haberine göre, Dubai merkezli medya grubu MBC’nin Türk dizilerinin gösterimini durdurma kararına tepki göstermişti ve “Türk yapımlarını engellemeye kimsenin gücü yetmez diyen Oran, “Uydudan Türk yapımları için özel bir yayın yapmak da şüphesiz bir seçenek olabilir” ifadesini kullanmıştı.

“İnsansız uçaklara getirilen kısıtlamalar Türkiye’yi nasıl mal sahibi yaptıysa, bu yasakta ısrar ederlerse Türkiye, bu ülkelerdeki izleyicilerine ulamasaşmak için daha zengin bir mecra ve kanal çeşitliliği oluştururak yasağı fırsata çevirir” diyen Öztürk Oran, şöyle devam etmişti.

“Yasaklama kararı ile yasağı koyanlar kaybeder. Çünkü Türk dizileri sadece Arap coğrafyasında değil dünyanın her yerinde ciddi iş yapıyor, ses getiriyor, milyonları adeta ekranlara bağlıyor. Türk dizileri kendi kalitesini sürdürdüğü sürece, Türk yapımlarını engellemeye kimsenin gücü yetmez. Su akar yolunu bulur. Bizim dizileri yasaklamak, onlar için daha az seyredilen kanal olmayı kabul etmek demektir. Öte yandan Arap dünyasına hitap etme anlamında MBC dışında da önemli mecralar var. Bunları değerlendiririz. Uydudan Türk yapımları için özel bir yayın yapmak da şüphesiz bir seçenek olabilir.”

Evet Türkiye’den gelen tepkiler sıcağı sıcağına böyle. Çok çok önemli bir konu bu. Birçok sıkıntı ile uğraşan Dışişleri’ne yeni bir mesai konusu gelmiş oluyor bu yasak ile   Dışişleri Bakanlığının konu hakkında gerekli girişimleri yaptığını biliyoruz sorunun nasıl çözüleceğini ise kuşkusuz zaman gösterecek.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!