İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Dikkat çeken Büyükelçi ataması…

Son güncelleme tarihi 6 Ocak 2021

Sibel Yeşilmen

1993 yılında genç bir muhabirken, Ankara’daki aktif diplomasi muhabirliğim döneminde tanışma imkanı bulduğum, sayısız basın toplantısı izlediğim İsrail’in Ankara Büyükelçiliği’nde ve evinde diğer diplomasi muhabiri arkadaşlarımla davet edilerek yemeklerini yediğimiz o dönem ikinci katip olan Eitan Na’eh’i daha sonra Türk kamuoyu da yakından tanıdı çünkü iki ülke arasında yaşanan Mavi Marmara krizi sonrasında İsrail’in Ankara’ya atadığı isim Eitan Na’eh oldu.

Türkiye-İsrail ilişkileri normalleşmişken 5 yıl süren bir boşluk ardından Na’eh, 2016 yılında Ankara Büyükelçisi olarak göreve başladı. Ben artık İstanbul’da yaşadığım için o dönemde kendisi ile hiç karşılaşmadım ama zaten bu görevi de uzun sürmedi. Bu kez 2018 yılında, İsrail’in Gazze’deki katliamı sonrasında Türkiye kendisinden ülkesine dönmesi istedi ve Eitan Naeh Ankara’yı terketmek zorunda kaldı. İstenmeyen Adam ilan edilmişti. Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Büyükelçi Eitan Naeh’e, Gazze sınırındaki olaylar nedeniyle İsrail’in tutumunun protesto edildiği ve bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı bildirilmişti.

Neden şimdi Eitan Naeh’ten bahsediyorum. Çünkü bugün yeni bir gelişme oldu. Eitan Na’eh, İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki misyonunun başına atandı. Yani 2018 yılında en son İsrail’in Ankara Büyükelçisi olan Eitan Na’eh Abudabi’ye gidiyor. Elbette ben haberleri İsrail basınından takip ediyorum, oradan gördüm. Eitan Na’eh kalıcı bir Büyükelçi atanana kadar geçici olarak bu görevi birkaç aylığına sürdürecek yazıyor haberler. İlk İsraili olarak tam diplomatik statü ile bu görevi sürdürecekmiş.

İsrail’in Körfez ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirmesinin ardından yapılan bu atama ve Ankara’yı çok çok iyi bilen Eitan Na’eh ismiyle gerçekleştirilmesi bence çok dikkat çekici. İsrail, Eylül ayında Bahrain ve Birleşik Arap Emirliklikleri ile diplomatik ilişkiler kurmuştu. Ardından da Sudan ve Fas ile bu normalleşme devam etmişti.

Türkiye ve İsrail’in ise karşılıklı Büyükelçisi bulunmuyor ama Ufuk Ulutaş ismi son dönemde atanacak yeni Büyükelçi olarak konuşulmaya başlanmıştı.

error: Content is protected !!