İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı…Yurt dışındaki Türk Büyükelçiler ne zaman aşılanacak?

Sibel Yeşilmen

Beni takip edenler bilir, lafı uzatanlardan, karışık cümleler kurup, cümlenin başı nerde sonu nerde anlaşılmaz şeyler yazanlardan hiç olmadım. Yazım okunsun diye uzun uzun söylediklerini çorba yapanlardan değilim. Konuşur gibi yazarım, net ve kesin. Birçok kişinin de beni bu nedenle de okuduğunu bilirim. Yine öyle yapacağım, cevabı çok bekletmeden hemen söyleyeyim, kimse bilmiyor. Haberi yazdığım 1 Şubat 2021 tarihinde yani en azından öyle…

Merak ettim sordum ama sorduklarım benim diplomatik kaynaklar, doğal olarak, çünkü Dışişleri Bakanlığı ilgilendiğim Bakanlık. Büyükelçiler, diplomatlar. Yani Sağlık Bakanlığı değil.

Diplomasimuhabirhaber olarak diplomatik kaynaklardan edindiğim özel bilgiye göre, henüz böyle bir çalışmadan haberdar değiller, yani kendilerine bildirilmiş, planlanmış bir aşılama takviminin bulunmadığını söylediler. Kısa vadede yurt dışında görev yapan Türk Büyükelçiler için bir aşılama öngörülmüyor.

Zaten Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı aşı uygulanacak grup sıralamasına da bakıldığında 2.Aşamada örneğin Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik görevlerdeki kişiler, Adalet Bakanlığı, eğitim sektörü, öğretmenler, öğretim üyeleri var ama Dışişleri orda da yok.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına da baktım, son dönemde yaptığı açıklamalara, 29 Ocak’ta yapmış mesela.

“İnaktif aşıların 10 milyon dozluk 2. sevkiyatının birinci bölümü geçtiğimiz hafta sonu elimize ulaşmıştı. Bu sabah itibariyle ikinci bölümü ülkemize ulaşmış olacak. Tedarik programına uygun olarak aşı sevkiyatı devam edecek.” demiş Fahrettin Koca.

Aşılamada 75 yaşa gelindiğini de zaten okumuştuk, yani henüz 65 yaş üstü bile tam olarak aşılanmış değil. Yani 1.aşama bitmemiş.

Bekleyeceğim elbette eğer yeni bir bilgi gelirse yurt dışında görev yapan Büyükelçilerin nasıl aşılacağına dair emin olun ilk fırsatta yazacağım, takipte kalın.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!