İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakın ne dedi?

Son güncelleme tarihi 27 Nisan 2021
Haber: Sibel Yeşilmen

Beyaz Saray ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiğini açıkladı. Beyaz Saray resmi açıklamasında yer almadı ancak bazı deneyimli Beyaz Saray muhabirlerinin sosyal medya hesaplarındaki ismini açıklamayan bazı kaynaklara dayanan paylaşımlara göre Biden, telefon görüşmesinde cumartesi günü 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyacağını Erdoğan’a iletti.Elbette bu şu an için sadece bir iddia. Yarın Biden’ın yapacağı açıklama ile doğru olup olmadığı anlaşılacak .Reuters haber ajansı da benzer bir haberi geç saatlerde aboneleri ile paylaştı.

Biden-Erdoğan görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanları Çavuşoğlu ve Bilnken da bir görüşme yaptı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Joe Biden’la yaptığı telefon görüşmesindeki hususların takibi amacıyla mevkidaşı Blinken’la telefonda görüştü

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre liderler, ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde işbirliğinin genişletilmesi amacıyla birlikte çalışmanın önemi hususlarında mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün ABD’deki varlığı ve ABD’nin Suriye’de PKK-PYD terör örgütüne verdiği destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önemli olduğunu ifade etti.

İki lider, Haziran ayında düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi’nin marjında görüşme konusunda anlaşmaya vardı.

Beyaz Saray’dan açıklama

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan-Biden görüşmesinde Türkiye-ABD ilişkileri ve bölgesel meseleler ele alındı. 

İki liderin hazirandaki NATO zirvesinde görüşme kararı aldığı belirtildi. 

Biden’ın Erdoğan’a ikili ilişkileri geliştirme isteğini ilettiği ifade edildi. 

Biden, Erdoğan ile görüşmesinde, iş birliğinin genişletilmesi, anlaşmazlıkların etkili yönetimi ve yapıcı ikili ilişki vurgusu yaptı.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights