İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lozan çıkışı: “Birileri de Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı”

Last updated on 1 Ekim 2016

Cumhurbaşkanı cumhurbaskani-erdogandan-kilicdarogluna-kan-dokme-tepkisi,OlkpVtQBo0S5CPNyj0JvXARecep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de muhtarlarla buluşmasında konuştu. 

Erdoğan, 15 Temmuz’un Demokrasi Günü olarak kutlanacağını ve tatil olacağını açıkladı.

Erdoğan’ın dün MGK toplantısından hükümete OHAL’in uzatılmasına ilişkin tavsiye kararına yönelik açıklamaları ise şöyle: “3 ay süreyle OHAL ilan edilmişti. OHAL konusunu speküle etmeye çalışanlar var. Birileri bir şeyi anlamıyor. Atanmış kimdir, seçilmiş kimdir. KHK, OHAL uygulamalarının terör örgütüyle mücadelede sınırlı kalacağı ilk günden ifade edilmişti. Rahat rahat sokağa çıkıyorsun, alışverişe çıkıyorsun. Günlük hayatın işlemesinde bir rahatlık, bir güvence var. 2 ayı aşkın sürede OHAL, terör örgütüyle mücadelenin etkinliğini artırma amacıyla uygulandı. OHAL terörle mücadelede bizi hızlandırıyor. Mesele öylesine derin ki 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülmüştür. MGK’de OHAL’in 3 ay daha uzatılması tavsiye edildi. Hükümetimiz gerekli adımları atacaktır. OHAL tamamen FETÖ ve PKK terör örgütleriyle daha etkin mücadele amacına yönelik. Anamuhalefet partisinin “Meclis’in rutin çalışmasıyla yürütülebilir” görüşüne katılmıyorum. Meclis’in yükü yeteri kadar ağır. Anında kaçabiliyor, 24 saat bile önemli. OHAL’in 3 ay uzatılması Türkiye’nin yararınadır. Belki 12 ay da yetmeyecek. Fransa’da toplamda 1 yıllık OHAL var. Kimse diyor mu niye OHAL ilan ilan ettiniz. Kimse bize takvim belirlemesin, kimse bizim yol haritamızı tahin etmesin. Türkiye, Fransa’daki terör olayıyla mukayese edilemeyecek bir darbe girişimen sahne oldu. Ben burada bir oylama yapsam 400 civarındaki muhtarıma sorsam. Görüldüğü gibi ittifakla kabul.”

Lozan Anlaşması

“Tarihte bize ne yaptılar. 1920’de bize Sevr’i gösterdiler, 1923’te Lozan’a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada” ifadelerini kullanan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“İşte şu an Ege’yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan’da verdik. Zafer bu mu? Oralar bizimdi. Oralarda bizim camilerimiz mabedlerimiz var ama şu anda hala Ege’de kıta sahanlığı ne olacak, havada, denizde ne olacak bunları konuşuyoruz, hala bunun mücadelesini veriyoruz. Niye?İşte o anlaşmada masaya oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar o anlaşmanın hakknı vermediler veremedikleri için şimdi onun skıntısını biz yaşıyoruz. Sayet aynen bu darbede de başarılı olsaydı Sevr’i dahi aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı.”

Dünkü MGK toplantısı ardından yayımlanan bildiride hükümete OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulunulmuştu. Bu tavsiye, “Demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasının devamlılığını sağlamak amacıyla olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.” sözleriyle bildiride yer almıştı.

MGK’da ayrıca FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi tarihinin, her yıl, ‘Demokrasi ve Özgürlükler Günü’ olarak anılması tavsiye edilmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!