İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova’da: “Meşru müdafaa hakkımız bizi müdafaaya sevk etmekte, gereken adımları gereken zamanda atmak durumundayız.”… Putin: “Güvenli Bölge olumlu adım”

Haber: Sibel Yeşilmen

İdlib ağırlıklı olmak üzere Suriye ana gündemli bir ziyaretle Moskova’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan temaslarının ilk programında Rusya Devlet Başkanı Putin ile Havacılık ve Uzay Fuarının açılışını yaptı.
Moskova’da 5. nesil Rus savaş uçağı Sukhoi SU-57’yi inceledi.

Putin ve Erdoğan fuar standlarını ziyaretin ardından görüşme gerçekleştirdi. Ardından da basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan konuşmasında Suriye’deki son gelişmeleri ele aldıklarını belirterek şunları söyledi:

Rejimin mayıstan bu yana saldırıları sükuneti bozdu. Meşru müdafaa hakkımız özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir. Gereken adımları gereken zamanda atmak durumundayız. Göç tehlikesi var. Suriye’nin toprak bütünlüğüne olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Gayemiz akan kanın durması Suriye’nin huzur ortamına bir an önce kavuşmasıdır. Rejimin sivillere ölüm yağdırması kabul edilemez.”


Rusya Devlet Başkanı Putin ise, “İdlib’deki durumdan kaygılıyız. Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlı kalmak önemli. ” değerlendirmesinde bulundu. Putin, ABD ile oluşturulan Güvenli Bölge’ye ilişkin ise, “Türkiye’nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturulması, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır.” açıklaması yaptı.

Bu arada S-400 sevkiyatı da devam ediyor. Sistemin parçalarını taşıyan Rus nakliye uçağı Mürted’e indi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmış, sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci batarya malzemelerinin intikali 12-25 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlanmıştı.

Bu kapsamda S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin ikinci batarya malzemelerinin Mürted Hava Meydanı/Ankara’ya intikaline bugün itibariyle başlandı. İntikal faaliyeti takriben bir ay sürecektir.” denildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir