İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan döviz bozduranlara: “Yeterli değil, Milletim daha da yüklenmeli”

 

cumhurbaskani-erdogan-paramizinuzerindeki-kur-baskisi-azalirxiwhgbftm0ceot-ws5hupq

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekonomiyi Canlandırma paketi hakkında açıklamalarda bulundu.

Dış ticarette yerel para birimine geçmenin önemine değinen Cumhurbaşkanı, Rusya, Çin ve İran’la bu tarz görüşmeler yapıldığını özellikle Çin’in bu öneriye çok olumlu yaklaştığını belirtti. Dış ticarette yerel paranın kullanılmasıyla Türk Lirası üzerindeki kur baskısının azalacağına değindi.

Cumhurbaşhanı geçen hafta yaptığı TL’den dövize geçiş çağrısına halkın olumlu yanıt verdiğini belirtirken desteğin daha fazla olması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle; Müteşebbislerimizi rahatlatmaya yönelik, piyasayı rahatlatmaya yönelik, aynı zamanda da tabii şu anda özellikle de İŞKUR açısıyla, 600 bin, 100 bini devlet, 500 bini özel sektör olmak üzere işsizliğe ilaç olması bakımından böyle bir adımın atılması da süre itibarıyla 9 ay da olsa, bu 9 aylık süreci özel sektörün gayet iyi değerlendireceğine inanıyorum ve bu şekilde de 500 bin işsizimizin iş bulması ve bunun İŞKUR tarafından bedelinin ödenmesi, 100 bininin de kamuda istihdam edilmesi, bunlar tabii bu geçiş süreci için gayet iyi tespit edilmiş bir adım diye düşünüyorum

Bunun yanında özellikle şu anda geçen cumadan bugüne dövizden TL’ye geçişe yönelik atılan adımda da halkımın tercihini takdirle karşılıyorum. Halkıma ülkem ve milletim adına gerçekten çok çok teşekkür ediyorum. Ama yeterli mi Değil. Bence buna milletim daha da yüklenmeli diye düşünüyorum. Bunun yanında Sayın Başbakan dün bir açıklama yaptı bunun yanında devletin de TL’ye geçecek olması bizi son derece rahatlatacaktır.

Sayın Putin’le konuşmuştuk ve demiştik ki yerli parayla bunları yapalım. Biliyorsunuz Rusya ile aramızdaki ticaret hacmi bir ara 35 milyar dolara çıkmıştı.

Bunu İran’la yaptığımız görüşmelerde de konuşmuştuk. Onlarla da bizim hedefimiz aslında çok yüksek bir rakama ulaşmaktı. Sonra Çin’le yaptığımız görüşmede de bunları konuştuk. O da buna çok çok olumlu baktı.

Bu paramızın üzerindeki kur baskılarını kaldıracaktır. Yine bir konuya değinmeden edemeyeceğim o da faiz konusunda. Faiz lobisine benim halkım, milletim artık prim vermemeli çünkü faiz lobisi bir şeyin yarışı içinde… Kendi öz kaynaklarıyla değil, halkının parası üzerinden, halkının mevduatını kendisi ranta dönüştürüyor ve onunla da daha sonra övünüyor.

Şimdi bakıyorsunuz birçoğu üç dört beş altyı yedi katrilyonlardan bahsediyorlar. Ben geçenlerde açıkça söyledim geçen yıl ne kazandınız bu yıl ne kazandınız. Sadece bu aradaki farkı yatırımcılara düşük faizle verseniz bunun neticesinde ne doğacak yatırım gelişecek. İstihdam doğacak bunlar sürümden kazanacağı gibi ülke kazanacak. Ama N-e yazık ki rahat para kazanmanın yolları üzerinde duruluyor, onun için de faiz noktasında şu anda ben inanıyorum ki bundan sonraki süreçte hükümetimiz, Merkez Bankası çok daha hassas davranacağı gibi devlet bankalarının, kamu bankalarının da bu noktada ön alması lazım, örnek olması lazım.

(Anayasa çalışmaları) Şu anda sayın başkanlar, kendi aralarında da mutabık kaldılar. Bundan sonraki süreç komisyon ve genel kurul sürecidir. Oradan zannediyorum 20 madde kadar bir paket, incelemeler, görüşmeler yapıldıktan sonra bize de gelecektir. Biz de bu konudaki değerlendirmemizi geciktirmeden yapıp ve bu işin nihai noktası ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ deyip, bunu götürmektir.”

(Meclis Darbe Komisyonu’nun çalışmaları hakkında) Bu konuyla ilgili daha fazla konuşmak istemiyorum. Darbe komisyonu çalışmalarını yaptı.

Kaynak: NTV

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!