İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’li Komutan Şanlıurfa’ya Gidiyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Henüz daha detaylandırılması gereken birçok konu var”

Haber: Sibel YeşilmenABD’den 6 kişilik heyetin Şanlıurfa’ya intikali sonrasında Washington ile varılan Güvenli Bölge mutabakatı trafiği hızlandı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamaya göre,

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty başkanlığındaki ABD askeri heyeti Genelkurmay Başkanlığını ziyareti müteakip Şanlıurfa’ya intikal edecek. Savunma Bakanlığı açıklaması şöyle:

1. ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında; Şanlıurfa’da kurulacak Müşterek Harekat Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam ediyor. Bu çerçevede, bugün, ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty başkanlığındaki ABD askerî heyeti, Genelkurmay Başkanlığını ziyareti müteakip, harekat merkezinin kurulumu ile ilgili  koordine faaliyetinde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya intikal edecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu gazetecilerin ABD ile varılan “Güvenli Bölge” mutabakatı sonrasında yaşananlara ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, Türk İHA’larının bölgede uçmaya başladığını hatırlattı ve Trump’ın da burada ’20 mil sözü’ var. Amaç, Güvenli Bölgeden de YPG ve PKK’lıların çıkartılmasıdır ancak o zaman güvenli bölge olabilir.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu: “Başından beri söylediğimiz bir şey var, ABD’nin bir oyalama taktiğinin geçerli olmayacağıdır.” dedi ve ekledi:

Maalesef Münbiç’te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar. Fırat’ın doğusundaki bölge terör yuvası oldu. Bunları görüşürken ABD bu teröristlere silah yardımını devam ettiriyor. Geçenlerde de yine tırlarca silahları getirdiler. Burada bir, samimi olmaları gerekiyor, iki, bir oyalama sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor. Başlangıç ilk adım doğru ama bunu nihayete kavuşturmamız gerekiyor. Yapılan ve yapılacak çalışmaların amacı budur.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!