İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB ve NATO devrede. Doğu Akdeniz için yoğun diplomasi

Last updated on 23 Eylül 2020

Haber: Sibel Yeşilmen

Türkiye-AB ilişkilerinde Doğu Akdeniz krizi özelinde dün yoğun diplomasi trafiği yaşanmıştı. Bugün de devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ile video konferansla, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile ise telefonla görüşecek.

Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştü. AB Dönem Başkanı Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Konsey Başkanı Charles Michel ile ise üçlü Zirve’de bir araya geldi. Video konferans yöntemi ile yapılan Üçlü zirvede, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler değerlendirildi, Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifade edildi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da görüşmelerin pek yakında İstanbul’da yapılacağını bildirdi.

Öte yandan AB Konseyi Başkanı Michel’in yakın korumasının Corona virüse yakalanması sebebiyle AB liderler Zirvesi 1 hafta ertelendi, 2 Ekim’de yapılacak.

Macron ile kritik telefon görüşmesi

Görüşme talebinin Macron’dan geldiği belirtilen Cumhurbaşkanı Erdoğan-Macron görüşmesinde Erdoğan Macron’a Fransa’nın Yunanistan ve Rum Kesimi’nin gerginliği tırmandıran maksimalist iddia ve adımlarını desteklemesine anlam veremediğini söyledi. Görüşmeye ilişkin yapılan açıklama şöyle:

AB ile Üçlü Zirve yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkel ve Michel ile görüşmesinde ise , Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması ve diyalog kanallarının işletilmesi için yakalanan nispi ivmenin karşılıklı adımlarla korunması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin daima diyaloğa ve müzakereye vurgu yaptığını, onca tahrike rağmen sağduyulu ve soğukkanlı tavrından taviz vermediğini ifade etti.

Almanya’nın arabuluculuk çabalarını takdirle karşıladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikşafi görüşmelerin ve diğer diyalog kanallarının canlandırılması noktasında sağlanan mutabakatın nasıl ilerleyeceği hususunda Yunanistan’ın atacağı adımların önemli olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz‘de Kıbrıs Türkleri dahil, tüm tarafların katılımıyla düzenecek bölgesel bir konferanstan herkesin yararına olacak olumlu ve yapıcı kararlar çıkacağına inandığını söyledi.

Perşembe günü başlayacak AB Liderler Zirvesinin Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir soluk getirmesini umduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iyi niyetle Gümrük Birliği anlaşması, vize serbestisi ve göç mutabakatı konularında somut adımlar atılması halinde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden olumlu bir mecraya taşınabileceğinden şüphe duymadığını ifade etti.

AB’nin Türkiye ile sağlıklı bir iş birliği geliştirilmesinin bölgesel sorunların çözümüne katkı sağlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ve Michel’in Türkiye-AB ilişkilerine pozitif gündem kazandırma gayretlerinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Görüşmeye , Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ayrıca BM Genel Kurlu’na seslendi ve “Kıbrıs Türk halkının güvenliği ile Ada’daki tarihsel ve siyasi haklarını kalıcı biçimde teminat altına alacak her çözümü destekleyeceğiz.””(Doğu Akdeniz’de) Ülkemizi dışlama amaçlı nafile adımların başarı şansı kesinlikle yoktur.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!