İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriyeli muhalifler Cenevre görüşmelerine katılmayacak

suriyeli-muhalifler-cenevre-gorusmelerine-katilmayacak,7_5AJ5s-LkWHdZUIA1zrkg

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesinin (MYK) Başkanı Riyad Hicab rejimin ateşkes ihlallerinden sorumlu tutulmadığını, bu nedenle de sahada artık ateşkesin mevcut olmadığını söyledi.

Riyad Hicab, MYK heyetinin görüşmeleri tek taraflı ertelemesinin ardından bugün düzenlediği basın toplantısında, MYK’nın siyasi çözüm için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini ve uluslararası toplumdan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’ye ilişkin 2254 sayılı kararını uygulanmasını istediklerini kaydetti.

BM’nin ve diğer ülkelerin bir önceki turda insani yardımların ulaştırılacağına ilişkin garanti verdiğini ancak Suriyelilerin sadece yüzde 6.5’ine insani yardım ulaştırıldığını ifade eden Hicab, kuşatma altındaki Suriyelilere yiyecek yerine temizlik maddeleri gönderildiğini ve insani yardımların ulaştırılmasının başarısızlığa uğradığını belirtti. Hicab, “İnsanlar temizlik malzemesi veya deterjan mı yiyecek ” diye sordu.

BMGK’nın 2254 sayılı kararından bu yana bir tek tutuklunun bile serbest bırakılmadığını belirten Hicab, “Tersine tutuklu sayısı arttı. 2 binden fazla insan tutuklandı, 91’i çocuk 194’ü kadın bunların” dedi. Hicab, tutukluların 159’unun da işkenceyle öldürüldüğünü kaydetti.

Suriye’nin bazı bölgelerine bir şişe süt bile ulaştıramayan BM’nin ve büyük güçlerin, siyasi geçişi nasıl sağlayabileceğini soran Hicab, “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bana birçok defa Daraya’ya yardım ulaştırılacağı sözünü verdi. 27 Şubat’tan bu yana Daraya’ya ne gitti. Bir tek kamyon bile Daraya’ya gidemedi” diye konuştu.

Hicab, kuşatmaların kaldırılmadığına dikkati çekerek, “Bir milyon 700 bin kişi tutuklu halde. Suriye’de yaşananları Naziler bile yapmadı” şeklinde konuştu.

“ESAD’LI ÇÖZÜM OLAMAZ”

BMGK kararına dayalı ve suçluların yer almayacağı bir siyasi geçiş sürecini görüşmek için Cenevre’de olduklarını vurgulayan Hicab, “Ancak halkımız ölürken devam eden bir müzakerenin parçası olamayız. Acıları çoğaltan bir sürecin parçası olamayız” diye konuştu.

“Geçici yönetim organı anayasaldır. Suriye’de Esad’in iktidarda olduğu bir çözüm olamaz” ifadelerini kullanan Hicab, “Bu rejimin ömrünü uzatan bir siyasi geçişi kabul edemeyiz. Esad kalmayacak. Yaptıklarının hesabı sorulmadıkça kimseyi affetmeyeceğiz. Yaptıkları Esad’in yanına kar kalamaz. Burada Esad rejimini yeniden üretmek için bulunmuyoruz, onu değiştirmeye geldik. Tersini düşünen, kendisini kardırır. Bu suçlu Suriye’de kaldıkça, devrim sürecek. 5 yıl da geçmiş olsa” görüşünü dile getirdi.

“ATEŞKES MEVCUT DEĞİL”

Rusya ve İran’ın desteğini alan rejimin Suriye’de ateşkesi sürekli ihlal ettiğini belirten Hicab, “Sahada çatışmaların durması söz konusu değil, çünkü hiç kimse rejimden hesap sormuyor” dedi.

“Elinde silahı olan kardeşlerimiz, o silahları asla bırakmayın, bu suçlu Suriye’de oldukça” diyen Hicab, “İran 65. tugayın Suriye’ye nakledildiğini söylerken nasıl bir ateşkes olabilir, Rus uçakları her gün Suriye vatandaşlarına fosfor bombası, napalm yağdırırken nasıl ateşkes olabilir” ifadelerini kullandı. (AA)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!