İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Bu kez gider mi?

Sibel Yeşilmen

70 yıl İngiltere tahtını yönettikten sonra 96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni 19 Eylül’de yapılacak.

Kraliçe 2. Elizabeth’in tabutu Edinburgh’da. Çarşamba gününden itibaren ise Londra’da katafalka konulacak ve halkın saygı duruşuna açılacak.

19 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilecek cenaze töreni için Kraliyetin cenazeye katılacak Devlet Başkanlarına bazı şartlar getirdiği bildiriliyor. Buna göre, liderlerden özel uçak değil, tarifeli uçak kullanmaları, Zırhlı araçlarını törene getirmemeleri. Helikopter kullanmamaları ve cenazeye otobüsle gitmeleri istendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu şartları kabul edip törene katılıp katılmayacağı merak konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze törenine katılmayı düşündüğünü söylemişti”Temenni ederim ki fırsat bulursak biz de bu merasimde bulunmak isteriz.” demişti.

Ben şahsen beklemiyorum. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gönderilir diye düşünüyorum. Ya da Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın temsil eder Türkiye’yi. Zaten orada.

Zira, güvenlik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kırmızı çizgisi Nereden biliyoruz? Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce de Glasgow’daki iklim zirvesine güvenlik için araç sayıları talebi ve diğer güvenlikle ilgili talepler karşılanmadığı için gitmemişti. Erdoğan İtalya’daki G20 Zirvesi‘nde ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından Ankara’ya dönme kararı almıştı. Daha sonra bu dönüşün nedeni güvenlik olarak açıklanmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın cenaze törenine katılması bekleniyor.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT