İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Tarihi Zirve Singapur’da gerçekleşti. İki lider bir anlaşmaya imza attı

Last updated on 28 Eylül 2018

Haber: Sibel Yeşilmen

Birkaç ay öncesine kadar birbirlerine söylemedikleri lafı  bırakmadılar. BM’de yaptığı konuşmada Kim Jong-un’a “Roket adam” benzetmesi yapan Trump’a, Kim Jong-un yüksek perdeden cevap vermiş ve “Akli dengesi bozuk bunak” ifadesini kullanmıştı. Kim Jong-un’u bu denli kızdıran Trump’ın şu sözleri olmuştu: “ABD güçlü ve sabırlıdır ama kendimizi korumak zorunda bırakılırsak Kuzey Kore’yi yok etmekten başka seçeneğimiz kalmaz. Roket Adam kendisi ve rejim için intihar görevinde. ABD hazır, istekli ve muktedir ama buna gerek kalmamasını umuyoruz” diye konuşmuştu.

Karşılıklı sözler tenis maçı gibi iki lider arasında bir oraya bir buraya giderken doğrusunu söylemek gerekirse herkes gibi ben de, bugün Singapur’da gerçekleşen görüşmeyi, o sıcak, samimi fotoğrafları tahmin bile edemedim. Değil el sıkışmak, imza atmak bir araya gelmeleri bile zor görünen iki liderin hatta düşecek bir füze ile savaşa bile tutuşabileceğini bile düşünüyorduk hep birlikte.

Ama bu iki “Tahmin edilemeyen adam”. Hepimizi ters köşeye yatırdı ve bugünkü Singapur Zirvesi gerçekleşti.  ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Singapur’daki tarihi zirvede bir araya geldi.

Trump, ikili görüşme ve heyetlerarası toplantıların harika geçtiğini ve ‘büyük ilerleme kaydettiklerini’ söyledi. Zirvenin sonunda iki liderin imzaladığı anlaşma için ‘çok önemli bir belge’ diyen Trump, daha fazla detay vermedi. Trump imza töreninin ardından “Kim ile aramızda çok özel bir bağ kuruldu. Görüşme beklentilerimizden çok daha iyi geçti” dedi. Kuzey Kore lideri Kim ise, “Barış için iyi bir başlangıç yaptığımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında gazetecilerden gelen “Kim Jong-un bölgeyi nükleer silahlardan arındırmayı kabul etti mi?” sorusu üzerine Trump, “Nükleer silahlardan arındırma süreci çok, çok hızlı işleyecek. Süreci çok hızlı, kesinlikle çok çok hızlı bir şekilde başlatıyoruz” diye konuştu. Trump, Kuzey Kore liderini Beyaz Saray’a davet edeceğini de belirtti.

 İki lider baş başa bir görüşme yaptı. Trump ve Kim’in dışında sadece tercümanların katıldığı görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Bu görüşme sonrası gerçekleşen heyetler arası görüşme öncesi iki lider kameralar karşısında kısa açıklamalarda bulundular. Trump, “Baş başa görüşmek çok iyiydi. Zirve çok çok iyi gidiyor; iki ülke arasındaki ilişki harika.” derken, bazı sorunların beraber çalışılarak çözüleceğini, meselelerin birlikte ele alınacağını vurguladı ve Kuzey Kore ile birlikte çalışmayı beklediklerini dile getirdi.

Tercümanı aracılığıyla, “Birçok insan bunun bir tür bilim kurgu filminden bölüm olduğunu düşünecek… Buraya açık fikirlerle geldik” diyen Kim Jong-un ise, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılıp arındırılmayacağına ilişkin gazetecilerin ısrarlı sorularına yanıt vermedi.

Yaptırımlar sürecek ama Güney Kore ile tatbikatlar durdu

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile müzakereler devam ederken, yaptırımların devam edeceğini söyledi ancak Kore Yarımadası’nda Güney Kore ile yaptıkları askeri tatbikatları durduracaklarını açıkladı.

“Bundan sonraki müzakerelerin olması gerektiği gibi gitmediğini görene kadar savaş oyunlarını durduracağız. Ama bundan büyük miktarda para tasarruf edeceğiz” ifadelerini kullandı. Bir gazetecinin “savaş oyunları” derken askeri tatbikatları mı kastettiğine sorusuna üzerine Trump, bölgedeki askeri tatbikatları “savaş oyunları” olarak adlandırdığını söyledi.

Trump, ABD’nin Güney Kore ile yaptığı tatbikatların maliyetinin oldukça yüksek olduğuna ve bunun çoğunluğunu ABD tarafından karşılandığına vurgu yaptı.  Trump, Kuzey Kore’yi kastederek, “Hemen yanı başında bir ülkenin olduğunu da düşündüğümde oldukça provokatif bir durum olduğunu da söylemek zorundayım. Şu anda son derece kapsamlı ve tam bir anlaşma için görüşmeler yaptığımız bir ortamda savaş oyunlarının uygun olmadığını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu. 

“Herkes savaş başlatabilir ama barışı sadece en cesur olanlar yapar”

”Kim’in önünde, halkı için yeni bir güvenlik ve refah dönemi başlatması açısından daha önce eşi benzeri görülmemiş bir fırsat var. Birlikte ortak bir anlaşma imzaladık. Kim, bu anlaşmayla birlikte Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına ilişkin tereddütsüz taahhüt verdiğini bir kez daha yineledi. Ayrıca anlaşma şartlarının yerine getirilmesi için gereken dinamik müzakere sürecini bir an önce başlatma kararı aldık. Kim bunu yapmak istiyor. Artık geçmişte yaşamıyoruz. Bizim yönetimimiz, Kuzey Kore’yle müzakereleri bir türlü başlatamayan ve anlaşma yapamayan diğer yönetimlere benzemiyor. Kim, bana, şimdiden büyük bir füze motoru deneme sahasını devre dışı bırakmaya başladıklarını anlattı. Bu ayrıntı, imzalanan belgede yer almıyor. Bu konuda belgeyi imzaladıktan sonra anlaştık. Bu gelişme, füze denemelerinin sona erdirilmesi açısından çok büyük bir adım. Bu saha pek yakında devre dışı bırakılacak. Bugün zorlu bir sürecin başlangıç noktasıdır. Gözlerimiz açıldı, barış elde etmek, harcadığımız tüm çabalara değer.”

”Herkes savaş başlatabilir ama barışı sadece en cesur olanlar yapar.” diyen Başkan Trump sözlerini şöyle sürdürdü: “Kore Yarımadası’ndaki halklar aynı kültürel mirası, dili, gelenekleri ve kaderi paylaşıyor. Ancak iki ulusun yeniden birleşmesi için arada engel oluşturan nükleer silahlar ortadan kaldırılacak. Bu esnada yaptırımlar etkili olmaya devam edecek. Tüm Koreliler’in uyum içinde bir arada yaşadıkları, ailelerin birleştiği, yeni umutların doğduğu, barış ışığının savaş karanlığını kovaladığı bir gelecek hayal ediyoruz. Bu parlak geleceğe erişebiliriz, bu süreci şu anda başlattık. Bunu başaracağız. Herkes şimdiye kadar bunun başarılamayacağını sanıyordu ancak bugün olağanüstü bir gün, çünkü barış geliyor. Dünya tarihi açısından tarihi bir anı yaşıyoruz. Kim, Kuzey Kore’ye geri dönüyor, ancak ülkesine ayak basar basmaz bu süreci başlatmak için düğmeye basacak ve halkını çok mutlu edecek.”

Anlaşm metninde neler var?

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından Singapur’da yapılan tarihi zirvenin ardından imzalanan ortak açıklamada, Kore Yarımadasında on yıllardır süren gerilimi dindirmeyi amaçlayan çok sayıda taahhüt yer alıyor

 Ortak açıklamada, iki liderin “yeni ilişkiler” kurulması ve Kore Yarımadasında kalıcı ve sağlam bir barış düzeninin inşasıyla ilgili konular için kapsayıcı, derin ve samimi fikir alışverişinde bulunduğu belirtildi. Açıklamada, “Başkan Trump, Kuzey Kore’ye güvenlik garantisi vermeyi taahhüt etti. Kim Jong Un, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasının tamamlanması için kati ve sarsılmaz taahhüdünü teyit etti. ” ifadelerine yer verildi.

ABD ve Kuzey Kore liderlerinin, iki ülke arasında kurulan yeni ilişkilerin Kore Yarımadası ve dünyanın barış ve refahına katkıda bulunacağına ikna olduklarını ve karşılıklı güvenin kurulmasının Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasını destekleyeceğinin farkında olduklarına işaret edilen açıklamada, Trump ve Kuzey Kore liderinin mutabık kaldıkları hususlar şöyle sıralandı:

“ABD ve Kuzey Kore barış ve refah için iki ülke halklarının istekleri doğrultusunda yeni ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin kurulmasını taahhüt etmektedir.

ABD ve Kuzey Kore, Kore Yarımadasında kalıcı ve istikrarlı bir barış düzeni kurulması için çabalarını birleştirecektir.

27 Nisan 2018’deki Panmunjom Deklarasyonu’nu yeniden teyit ederek, Kuzey Kore, Kore Yarımadasının nükleer silahlardan tamamen arındırılma sürecinin tamamlanması için çalışacağını taahhüt etmektedir.

ABD ve Kuzey Kore, savaş esirleri ve kayıplarından geri kalanların ortaya çıkarılması ve hali hazırda kimliği belirlenenlerin bir an önce ülkelerine geri gönderilmelerini taahhüt etmektedir.”

Açıklamada, ABD-Kuzey Kore zirvesinin, iki ülke arasında gelecek yıllardaki gerginlikler ve düşmanlıklarının üstesinden gelinmesi ve yeni bir geleceğin belirlenmesi için büyük öneme sahip “çığır açan” bir olay olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Başkan Trump ve Kim Jong Un, bu açıklamanın şartlarını tamamen ve hızlı bir şekilde uygulamayı taahhüt eder.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şunlar yer aldı:

“ABD ve Kuzey Kore, zirvenin sonuçlarının uygulanması için ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ilgili bir Kuzey Koreli üst düzey yetkilinin önderliğinde mümkün olan en yakın zamanda devam niteliğindeki müzakereleri düzenlemeyi taahhüt etmektedir. Başkan Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin geliştirilmesi, Kuzey Kore ve dünyanın barış, refah ve güvenliğinin desteklenmesi için iş birliği yapmayı taahhüt etmiştir.”

Trump Kim Jong-un’a arabasını gösterdi

Sözün özü bir araya geldiler. Nereden baksanız tarihi ve önemli. Hatta küçük bir not: Bir ara Başkan Trump Kim Jong-un’a çevreyi gezdirirken arabasına da götürdü, gizli servis görevlisine kapıyı açtırdı ve arabasının içini Kim Jong-un’a gösterdi. Pek alışılmadık bu deneyim biz Basın mensupları için de Zirvenin unutulmayacak anları arasına girmiş oldu. Neyse, ne diyorduk. Sadece bir araya gelmeleri bile çok çok önemli ve artı bir de bir anlaşmaya imza attılar. Bundan sonra ne olur? Kim Jong-un Nükleer Silahlanma projesini bitirecek mi? Verdiği sözlere, attığı imzaya sadık kalacak mı? Bekleyeceğiz ve göreceğiz. Bakalım bu tarihi zirvenin önemi sadece fotoğraflarla mı kalacak yoksa icraate dökülecek m?

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!