İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Trump yine “Büyük felaket” dedi. Dışişleri’nden tepki geldi: Hiç bir geçerliliği yok. Reddediyoruz”

Son güncelleme tarihi 3 Haziran 2020

Haber: Sibel Yeşilmen

ABD Başkanı Trump, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, 1915 olaylarıyla ilgili “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı., soykırım demedi. Trump’ın bu açıklamasına Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklamayla tepki verdi. Bakanlık açıklamasında, “Ermenilerin dogma haline getirmeye çalıştıkları sübjektif anlatıyı temel almaktadır. İç siyasi mülahazalarla yapılan bu açıklamanın bizim için hiçbir geçerliliği yoktur. Açıklamada serdedilen iddiaları reddediyoruz.” denildi.

Bakanlık açıklaması şöyle: Bu açıklamada, aynı dönemde Ermeni isyancılarca katledilen 500 binden fazla Müslümanın acılarının ısrarla görmezden gelindiğini müşahede ediyoruz. Adalet ve hakkaniyetten yoksun bu anlayışın artık değişmesi gereklidir.

1915 olayları konusunda bir Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimiz halen geçerlidir. Bu Komisyon kurulduğu takdirde gerçeklerin gün yüzüne çıkacağına inanıyoruz.

Bu öneriyi gündemden düşürmeye yeltenenler ise 1915 olaylarındaki sorumluluklarını unutturmak isteyen radikal Ermenilerdir. ABD yönetimi artık bu gerçeği görmeli ve ona göre hareket etmelidir.

Bu vesileyle, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecinde hayatını kaybeden Müslüman, Hristiyan, Yahudi tüm sivil Osmanlı milletlerini saygıyla anıyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!