İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransız ürünlerine boykot çağrısı. Erdoğan: “Sakın Fransız markalarını satın almayın”. Kriz gittikçe büyüyor. Türk Büyükelçi de tartışmaya katıldı

Last updated on 27 Ekim 2020

Sibel Yeşilmen

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” sözleri üzerine Ankara’daki Büyükelçisini istişareler için Paris’e çağıran Macron ile Erdoğan arasında, Ankara-Fransa ilişkilerinde krizin boyutu giderek artıyor, derinleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan az önce yaptığı açıklamasıyla Fransız ürünlerine boykot çağrısında bulundu. Erdoğan, “Sakın Fransız markalarını satın almayın” dedi. Erdoğan, “Avrupa, Fransa Devlet Başkanı Macron’un başını çektiği nefret kampanyasına dur demeli” dedi.

Fransa’da, Samuel Paty isimli öğretmenin, peygamberimizin tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmesi sonrasında Macron’dan İslam dinine ilişkin gelen açıklamalar ve buna Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisi ile başlamıştı bu kriz. Montpellier ve Toulouse kentlerindeki hükümet binalarına, Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan karikatürler yansıtılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün de yaptığı açıklamada, geri adım atmamış ve Macron için bu bir vaka. Hakikaten kontrolden geçmesi lazım sözleriyle duruşunu sürdürmüştü.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da Türkiye’yi “Fransa’ya karşı nefreti kışkırtmaya çalışmakla” suçlamıştı.La Drian, Türkiye’nin başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty’nin öldürülmesini kınamamak ve saldırının ardından Fransa ile dayanışma sergilememesinden duyduğu hayalkırıklığını da dile getirmişti.

İşte tüm bu tartışmalara Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa da katıldı. Büyükelçi Musa, Türkiye’nin Paty’nin öldürülmesini kınamadığı iddiasına bugün kısa bir süre önce yaptığı açıklamalayla şu sözlerle yanıt verdi:

“Türkiye insani mülahazaları hiçbir koşulda ihmal etmez. Samuel Paty ile ilgili 17 Ekim’de paylaştığım mesaj: « Conflans-Sainte-Honorine’de bir öğretmenin hunharca katledilmesinden dehşete kapıldım. Hiçbir şey bunu haklı gösteremez. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. »

Türk Dışişleri de dün yaptığı açıklamada, kınamadığı eleştirilerini, “Türkiye, her tür terör ve şiddetle yıllardır mücadele eden bir ülke olarak, bu olayların tüm mağdurları gibi Samuel Patty cinayetinden de üzüntü duymuştur. Fransa’da devletimizin en üst düzeydeki temsilcisi Paris Büyükelçimizce de bu üzüntümüz ifade edilmiştir..» sözleriyle yanıt vermişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!