İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Büyükelçi Macron’a öyle bir yanıt verdi ki…

Sibel Yeşilmen

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Doğu Akdeniz başta olmak üzere pek çok konuda ülkemize yönelik sert, anlaşılmaz tavır ve eleştirileri ve diplomasiden uzak, gerginliği arttıran üslubu ile dikkat çekiyor ve Türkiye’de siyasilerin yanısıra Türk halkının da tepkisine maruz kalıyor.

Dün Macron ilk defa bir şey yaptı ve Twitter hesabından Türkçe bir mesaj paylaştı. “Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik: iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim.” diye yazdı.

İşte bu paylaşım Türkiye’den binlerce eleştirel yorum aldı. “Türkçesiyle dalga geçildi, Cumhurbaşkanı Erdoğan Macron’a Türkçe öğretti” denildi, Erdoğan-Macron fotoğrafları birlikte kullanılarak, adeta “ders verilmeye” çalışıldı.

İşte Macron’a yorum yazanlar arasında bir kişi vardı ki diplomasi haberleri yazıp, paylaşan benim de çok dikkatimi çekti. Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ali Onaner. Büyükelçi Onaner, attığı tweet ile bu kervana katıldı. Büyükelçi “Okul arkadaşım @EmmanuelMacron’a dostça bir tavsiye: İlerle, bekleme yapma, devam et” diye yazdı.

Onaner’in bu paylaşımı yüzlerce like alırken, “okuldayken de böyle miydi? Sınıfta kaldı, keşke Fransızca cevap yazsaydınız” gibi Onaner de yüzlerce destek mesajı aldı.

Bakalım Macron bir Büyükelçi dahil Türkiye’den aldığı bu yanıtlara bir cevap verecek mi, Türkçe tweet atmayı sürdürecek mi? Yoksa vaz mı geçecek, merakla bekliyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!