İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Yeni bir Kobani’nin yaşanmasına izin vermeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ve Irak’taki gelişmelerin Türkiye’den bağımsız olamayacağını belirterek,  “Afrin’den Akdeniz’e uzanan terör koridoruna izin veremeyiz. Yeniden bir Kobani yaşanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’nin Afyon Karahisar kampının kapanışında konuştu şunları söyledi:

 Suriye ve Irak’taki gelişmelerin Türkiye’den bağımsız olmadığı cümle alemin malumudur. Biz Suriye gitmediğimizde Suriye bize geliyor. Bir gerçeği çok iyi yakalamamız lazım ve bilmemiz lazım. 911 kilometre bir Suriye sınırı ve burada çok ciddi bir devlet yapılanması ön çalışmaları var, en batısından en doğusuna. Bugün biz buna sessiz kalırsak, ki geciktik , o zaman bu yapılanma orada ne yapacaktır, tahakkuk edecektir. Bu dönemde sessiz kalamayız dedik. Cerablus’taki, bu adımın kendisidir.

“GÜNEY SINIRIMIZDAKİ İLLERİMİZ TEHDİT ALTINDA”

Biz El Bab’a inince birileri tutuştu. Biz buralarda DAEŞ ile mücadele ettik. Mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürdük. Güney sınırımızdaki illerimiz tehdit altında. Biz tedbirimizi almamış olsaydık bugün 3-5 havan topu geliyorsa başka bombalar da gelecekti. Biz angajman kuralları ile karşılık verince sindiler.

“BUGÜN BİZE DÜŞEN GÖREV İDLİB”

Halep’teki insanlar varil bombalarından İdlib’e kaçmak zorunda kaldılar. Bugün milyonlarca insan İdlib’de. Bugün bize düşen görev İdlib’dir. İran, Rusya ile bu çalışmaları yaptık. Alınan kararları uygulamaya koyduk. Dışarda Rusya, içerde Türkiye olarak ÖSO ile bu çalışmaları sürdürüyoruz.

Dün itibariyle adımı atılan, bu sabah ise uygulamaya başlayan süreç şu anda devam ediyor ve herhangi bir sıkıntı olmadan Özgür Suriye Ordusu ile beraber bizimle desteğimizle oradaki gayret, sakin bir şekilde devam ediyor.

En doğudan Akdeniz’e oluşturulmak istenen bir terör koridorunu biz bozmak mecburiyetindeyiz, buna müsaade edemeyiz. Eğer biz buna müsaade edersek yeni bir Kobani yaşarız, kusura bakmasınlar. Biz yeni bir Kobani yaşamak istemiyoruz ve bunu yaşatmayacağız.

Kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün. Biz, Türkiye’nin, Suriye ve Irak kaynaklı tehditlerle köşeye sıkıştırılmasına izin vermeyeceğiz. Saldırıları kaynağında çözme stratejisini adım adım hayata geçiriyoruz. Fırat Kalkanı ilk adımdır. Şimdi İdlib’de operasyon yürütülüyor.

“TEKRARLAYAYIM: BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ”

Bize dostluk gösterene yüreğimiz de kollarımız da sonuna kadar açıktır. Bize husumet besleyenlere sözümüzü ise burada bir kez daha tekrarlayayım, bir gece ansızın gelebiliriz. Sürekli bilgileri alıyoruz, gelişmeleri adım adım takip ediyoruz.

2019’daki yerel seçimlerde alacağımız sonuçların morali ile cumhurbaşkanlığı seçimlerine gireceğiz. Boşa geçirecek tek bir saniyemiz yok. Şahsım dahil olmak üzere çok çalışacağız. Tüm teşkilatımız dağ tepe demeden koşturacağız. Gönül teması sağlayacağız. Hizmetler aynı şekilde devam edecek.”

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!