İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zarafetleri, pırıl pırıl, aydınlık yüzleriyle Kadın Büyükelçilerimiz… Bu üç kadın Nükleer Silahların önlenmesi, göç, insan hakları, sınıraşan sular, enerji gibi sorunlarda verdikleri mesai ile de dikkat çekiyorlar.

Last updated on 8 Kasım 2019

Sibel Yeşilmen

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a refakat ettiği kritik “İdlib” özelinde “Suriye” gündemli, Rusya Federasyonu ziyaretinin ardından ikili görüşmelerde bulunmak üzere önce Belarus’a gitti. Ardından Estonya’ya geçti. Sonrasında Norveç’te temaslarda bulunan Bakan bugün de 14. Bled Stratejik Forumuna katılmak ve ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere Slovenya’da.

Norveç’te Sayın Büyükelçi Fazlı Çorman’ı bir yana bırakırsak Belarus, Estonya ve Slovenya’da Türkiyemizi temsil eden Büyükelçilerimizin üçü de kadın. Minsk Büyükelçimiz, Kezban Nilvana Darama; Tallin Büyükelçimiz Hayriye Kumaşcıoğlu ve
Lübliyana Büyükelçimiz Esen Altuğ.

İşte bu yazıyı yazmaya beni heves ettiren şey de onların Bakan Çavuşoğlu’nu karşıladıkları gerek havaalanında gerekse görüşmelerde o zarafet, pırıl pırıl, aydınlık yüzleriyle verdikleri fotoğraf. Ben bir Türk kadını olarak gurur duyuyorum. ATA’mızın modern Türkiye’sini ne de güzel yansıtıyorlar. Ancak sadece görüntü değil elbette özgeçmişlerini okuduğunuzda ne kadar donanımlı, ne kadar deneyimli olduklarını da göreceksiniz. Bu üç kadın Nükleer Silahların önlenmesi, göç, insan hakları, sınıraşan sular, enerji gibi dünyamızın küresel problemlerinde de dünyanın pekçok yerinde verdikleri mesai ile hakikaten dikkat çekiyorlar.

Görüşmelerin içeriğini zaten okursunuz ama gelin ben size o Büyükelçilerimizi, Dışişleri Bakanlığı’nın bu en üst düzey kadın memurlarından üçünü yakından tanıtayım. Bu arada ekleyeyim ben üçü ile de tanışmadım, kendilerini tanımıyorum. Ama kıymet bilmek için tanışmak gerekmiyor…

Minsk Büyükelçimiz, Kezban Nilvana Darama

1990 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 2015 yılından bu yana Minsk Büyükelçimiz olarak görev yapıyor.

2012-2015AGİT, Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma Genel Müdür Yardımcısıydı,

2010-2012 Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme ve Silahsızlanma Daire Başkanı olarak görev yaptı.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunda Türkiye Guvernor Yardımcısı , 2008-2010 BM Viyana Ofisi Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği Daimi Temsilci Yardımcısı olarak görev yaptı.Tallin Büyükelçimiz Hayriye Kumaşcıoğlu:

1967 yılında Ankara’da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan Büyükelçi Kumaşçıoğlu, 1998-2000 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler ve Enerji İşleri Dairelerinde çalıştı. 2004-2007 yılları arasında Kafkasya ve Orta Asya Dairelerinde Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 2007-2011 yılları arasında Atina Büyükelçiliği Müsteşarlığını üstlendi. 2011-2015 yılları arasında Kafkasya ve Orta Asya’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Büyükelçi Kumaşçıoğlu, 15 Eylül 2015 tarihinde Estonya nezdindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak göreve başladı.

Lübliyana Büyükelçimiz Esen Altuğ

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, 29.11.2016’dan bu yana Türkiye Cumhuriyeti Lübliyana Büyükelçisi olarak görev yapıyor. 2013-2016 yılları arasında Büyükelçi Altuğ, Göç, İltica ve Vize Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2007-2011 yılları arasında Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosuydu. 2011-2013: Çok Taraflı Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığı’nda Daire Başkanı olan Büyükelçi Altuğ,
2005-2007 yılları arasında Dışişleri Bakanlığında Enerji, Sınıraşan Sular ve Çevre Genel Müdür Yardımcılığı’nda yine Daire Başkanı olarak görev yaptı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!