İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerilim yükseliyor

Haber: Sibel Yeşilmen

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’yi, tutuklu bulunan Osman Kavala’yı derhal serbest bırakmaya çağırdı.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy,”Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır”dedi.

Price yaptığı açıklamada, “(Kavala) davasına adil,şeffaf ve süratli bir çözüm sağlamaya çağırıyoruz.Yanıltıcı suçlamalar, tutukluluğun devamı & davadaki gecikmeler,Türkiye’de hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye zarar vermektedir.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Osman Kavala’ya İlişkin Açıklaması Hakkındaki Soruyu Cevapladı. Aksoy şunları söyledi:

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.

AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun bir telefon görüşmesi yapmasının yakın olduğu bildirilen bu günlerde üstüste ABD’den Türkiye’ye yönelik baskılar dikkat çekici.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights