İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“ABD, Türkiye’de yaşanan endişe verici gelişmeleri yakından takip etmektedir.”

Haber: Sibel Yeşilmen

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, HDP’li Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye kapatma davası ile ilgili olarak ,” Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’de yaşanan ve 17 Mart’ta milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini de kapsayan endişe verici gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılmasına yönelik çabaları da izlemekteyiz. Böyle bir karar, Türkiye’deki seçmenlerin iradesine büyük ölçüde zarar verecek, Türkiye’de demokra​siyi daha da sarsacak ve milyonlarca Türk vatandaşını seçilmiş temsilcilerinden mahrum bırakacaktır.

Türk hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti anayasasındaki güvenceler ve Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri uyarınca ifade özgürlüğüne saygı göstermeye çağırıyoruz.”

açıklamasında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanlığı bu açıklamaya teki gösterdi. Bakanlık açıklaması şöyle:

Bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamaları hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, Anayasa ve TBMM İçtüzüğüyle uyumlu bir şekilde, sözkonusu kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle düşmüştür. Süreç, başka parlamentolarda da görüldüğü gibi hukuk kurallarının uygulanmasından ibarettir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ise, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde, beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle, HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştır.

Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir.

Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte, faaliyetlerini evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmeleri esastır.

Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights