İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakanlık “olur” verdi, uygundur

Son güncelleme tarihi 7 Nisan 2022

Sibel Yeşilmen

Suudi Arabistan ile ilişkileri “düzeltmek” isteyen Ankara, Suudi yönetimine adeta jest yaptı. Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin 26 sanığın yargılandığı davada, savcılığın yargılamanın Suudi Arabistan adli makamlarına devrini istemesine ve mahkemenin Adalet Bakanlığından görüş istemesine Adalet Bakanlığı onay verdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklamıştı zaten işte bu onay yazısı yazıldı ve bir iki gün için de de Dışişleri kanalıyla Suudi makamlara iletilecektir.

Bozdağ ne demişti?

Yargı muhabirleri ile yaptığı sohbette Bakan Akdağ, Yargılama çerçevesinde 26 sanık hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını, bu sanıkların Türkiye’ye iadesinin reddedildiğini hatırlattı ve Suudi Arabistan’ın davanın naklini istediğini söyledi. Bozdağ, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında özel bir adli yardımlaşma anlaşması bulunmadığını, ancak yargılamanın nakli talebinin uluslararası adli yardımlaşma anlaşması çerçevesinde iletildiğini anlattı.

Cumhuriyet savcısının davanın durmasını ve yargılamanın naklini talep ettiğini anımsatan Bozdağ, Türkiye’de tutuklu sanık bulunmadığını, sanıkların tamamının yurt dışında olduğunu belirtti.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Durma kararı verilmesi talep edilince mahkeme Adalet Bakanlığına görüş sordu. Biz de bu konuyu inceletiyoruz. Uluslararası adli yardımlaşma anlaşması çerçevesinde görüşümüzü bugün göndereceğiz. Henüz görüş bildirmedik. Bu yargılamanın, davanın nakli konusunda olumlu görüş bildireceğiz. 6706 sayılı yasanın 24. maddesi uyarınca bu devam edecek, ona göre karar veriyoruz.”

Bozdağ, davanın durdurulması kararı halinde, yargılamanın Suudi Arabistan’da devam edeceğini, buradan çıkan kararın infazını Türkiye’nin değerlendireceğini, ceza verildiğinde, infaz yerine getirildiğinde Türkiye’nin düşme kararı verebileceğini dile getirdi.

Beraat kararı verildiğinde ise Türk mahkemesinin durdurma kararını kaldırıp yargılamaya devam edebileceğini ya da bu kararı yeterli görüp düşme kararı da verebileceğini bildiren Bozdağ, Suudi Arabistan’a yargılamanın naklen devrinin Türk mahkemelerinin yargılama yetkisini ortadan kaldırmadığını sözlerine ekledi.

Firari organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in iadesine yönelik soru üzerine Bozdağ, Peker hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını ve Türkiye’nin Birleşik Arap Emirliklerinden (BAE) Peker’in iadesini istediğini hatırlattı. Bozdağ, “BAE’den bize herhangi bir dönüş olmadı. Onlardan da cevap bekliyoruz. Dış İlişk

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights