İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Çıt çıkmıyor…

Son güncelleme tarihi 16 Kasım 2021

Haber: Sibel Yeşilmen

Çıktıkları Çamlıca kulesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinin fotoğraflarını çektikleri ve bunu kendi aralarında konuşurken kuledeki görevlinin duyup ihbar etmesi üzerine Anadolu Ajansı’nın haberine göre, “siyasal ve askeri casusluk” gerekçesiyle tutuklanan İsrailli karı koca konusunda olayın üzerinden birkaç gün geçmiş olmasına rağmen hala Türk Dışişleri Bakanlığı sessizliğini koruyor. İsrail basını son birkaç gündür konuyu ciddi ölçüde gündemin ilk maddesi olarak işlerken Bakanlıktan konuya ilişkin hiçbir açıklama hala yapılmadı.

Bana da haberleri İsrail basınından takip etmek düştü. İngilizce yayın yapan İsrail’in Haaretz gazetesinden okuduğum kadarıyla Türkiye, İsrail Konsolosluğundan bir temsilcinin çifti görmesine izin verdi. Gazetenin haberine göre yoğun diplomatik çaba sonrasında, ki bunu İsrail’in Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun yaptığı yazıyor, en kısa zamanda çifti ziyaret edecekler.

Yine gazete haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı bildirmiş Bakanlık konsolosluk işlerinden sorumlu bir isim Rina Djerassi önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek ve Türk yetkililerle bu konu da dahil pekçok konuyu görüşecekmiş.

İsrail basınına göre Natalie ve Mordi Oknin çıktıkları tekne gezisinde Dolmabahçe sarayının fotoğrafını çektikleri için tutuklanmışlardı.

Balgat’ın Ankara, Türk Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyor. Çiftin tutuklanması, Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni bir kriz gündemi oluşturabilir.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!