İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dışişleri’nden yalanlama

Haber: Sibel Yeşilmen

Türkiye’nin, 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak olan ve bizlerin de merakla beklediği AB Zirvesi Öncesinde, Ege ve Akdeniz’deki Askeri Faaliyetlerini Arttırdığına dair Yunanistan basınında kimi haberler yer almıştı. İşte Dışişleri Bakanlığı bu haberlerin “Gerçek dışı” olduğunu bildirdi. Ankara’nın değil aksine Yunanistan’ın kışkırtıcı ve gerginliği arttırıcı faaliyetlerine dikkat çekti. Balgat, “Yunanistan Türkiye ile ikili meselerini başkalarından medet umarak değil, ancak Türkiye ile masaya oturarak, işbirliği ve diyalog ile çözebilir.” görüşüne de vurgu yaptı.

Bakanlık Sözcüsünun konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Yunan Basınında Türkiye’nin AB Zirvesi Öncesinde Ege ve Akdeniz’deki Askeri Faaliyetlerini Artırdığına Dair Çıkan Haberler Hakkındaki Soruya Cevabı

“Bu konuda çıkan haberler gerçek dışıdır. Aksine Yunanistan 20 Ekim 2020 tarihinden itibaren yayınladığı “11 NAVTEX” ve “12 NOTAM” ile Ege ve Doğu Akdeniz’de 24 askeri faaliyet yapacağını duyurarak bölgede kışkırtıcı ve gerginliği artırıcı askeri faaliyetlerine devam etmektedir.

Yunanistan askeri konularda da diyalog kanallarını kapalı tutmakta, NATO Genel Sekreteri’nin ayrıştırma inisiyatifinin ilerletilmesini önlemektedir. Nitekim, Yunanistan 9 Ekim 2020 tarihinden bu yana NATO Askeri Makamlarınca tertiplenmesi planlanan toplantılara da katılmamaktadır.

Yunanistan Türkiye ile ikili meselerini başkalarından medet umarak değil, ancak Türkiye ile masaya oturarak, işbirliği ve diyalog ile çözebilir.” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights