İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL HABER-Sibel Yeşilmen yazdı. Dışişleri’nde çift maaş bilmecesi

Son güncelleme tarihi 28 Kasım 2021

Sibel Yeşilmen

Çift maaş alan, üç-dört-beş maaş alan bazı kamu görevlileri son günlerde malumunuz oldukça gündemde. Hayat pahalılığı gitgide vatandaşın belini daha hızla bükerken onların aldıkları maaşlar rakamlarıyla herkesin dilinde. Bir öfke seli sözkonusu o kişilere karşı kamuoyunda dersem sanırım yanlış olmaz.

Pekii birçok Bakanlıkta var da Dışişleri’nde yok mu onlardan? Merak ettim araştırdım.

Var gibi de yok gibi de. Bilmece. Niye mi öyle? Söylüyorum anlatayım.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Büyükelçi Deniz Çakar. Çakar, Yurtdışı tanıtım ve kültürel ilişkiler Genel Müdürü.

Kıran, diplomat değil AKP’den Bakanlığa gönderildi ve 7 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Bakan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Eskiden Dışişleri’nde Müsteşar vardı ve Müsteşar Yardımcıları olurdu ama yeni Başkanlık sistemiyle birlikte Dışişleri’nde Müsteşarlık kalktı ve Bakanlık üst düzeyine 2’si kariyer diplomat, Büyükelçi Faruk Kaymakçı ve Büyükelçi Sedat Önal ile bir de dışardan Yavuz Selim Kıran atandı, yani 3 Bakan Yardımcılığı getirildi.

1 Ocak 1985 Ünye doğumlu Kıran, bir dönem Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, AB Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği, TÜBİTAK Başkan Danışmanlığı, TÜSSİDE Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı başdanışmanlığı yaptı.

Şu anda hem Yavuz Selim Kıran hem de Büyükelçi Deniz Çakar, hem Dışişleri Bakanlığındaki görevlerini yürütüyor hem de aynı zamanda Kıran Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti’nde, Büyükelçi Çakar ise Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri arasında bulunuyorlar. Vakfın internet sitesine girerek bu bilgiyi edindim. Sizler de bulabilirsiniz

Kıran’ın ve Çakar”ın yani hem Dışişleri’nden hem de Yunus Emre Vakfı’ndan çift maaş alması beklenir ama belki de almıyorlardır. İşte o sorunun yanıtı Sayın Kıran ve Çakar’da. Belki de ikinci maaştan feragat etmişlerdir, tek Dışişleri Bakanlığı’ndan aldıkları maaş ile geçiniyordur. Ya da her ikisini de almayı sürdürüyorlardır.

Her iki kurumda da isimleri görünüyor o nedenle şu anda bir bilmece ve kendilerine bir imkan. Bizlere açıklamaları çin bir fırsat. Eğer Yunus Emre Vakfı’daki maaşlarından feragat edip almıyorlarsa sadece Dışişleri maaşı ile geçiniyorlarsa harika bir davranış, alkışlarız. Kendilerinin tarafıma göndereceği bu konudaki açıklamasını seve seve haber yapmaya, yayınlamaya hazırım.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT