İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çavuşoğlu masasını mı topluyor? ÖZEL HABER- Sibel Yeşilmen yazdı…

Sibel Yeşilmen

Yarın Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplanıyor. 10 Büyükelçinin İstenmeyen adam ilan edilmesi talimatı bir kez daha bu toplantıda ele alınacak. Güney Kore’den dönen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu toplantıya katılacak.

Edindiğim bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu toplantıda yumuşatılabilir ve 10 büyükelçiye “Son kez uyarıyoruz. Bir daha olursa istenmeyen adam kararımızı uygulamaktan, çekinmeyiz ” şeklinde yumuşatılmış ama yine etkili fakat esnek bir açıklama Kabine toplantısından çıkabilir.

Dışişleri zaten rahatsızdı. Uzunca bir süredir. Bu 10 Büyükelçi son günlerde her girişimi 10’lu 10’lu yapıyordu. 10’lu, grup halinde hareket Osman Kavala serbest bırakılsın ortak yazılı açıklamasıyla krizin patlak vermesine neden oldu. Normal değildi bu. Grup halinde bu hareket endişe vericiydi. Ama, 2 gün önceki yazımda halen görevde olan aktif ya da emekli, Türk-yabancı konuştuğum hiçbir diplomatın meseleyi, Türkiye’nin 10 Büyükelçiyi “İstenmeyen adam” ilan etmesine kadar götüreceği düşüncesinde olmadığını yazmıştım. Nedenleriyle. O yazımı bulup okuyabilirsiniz. Evet hiçbir aklı başında diplomat, Büyükelçi 10 Büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesinin doğru, yerinde, mantıklı bir karar olduğunu düşünmüyor. Bunlar o konuştuklarımın bana ifade ettikleri kelimeler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son “Talimatı verdim” çıkışı ve sosyal medyada gittikçe artan “Çavuşoğlu talimatı uygulasın” çağrıları Bakan Çavuşoğlu’nu ve Bakanlığı zor bir pozisyonda bıraktı. Aynı oranda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da . Kamuoyu konuyu bu kadar tartışırken bu kararından vazgeçmeyecektir. Ancak yine yazıyor ve söylüyorum. Diplomatlar kesinlikle ve kesinlikle bu talimatın yeniden gözden geçirilmesi düşüncesinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kolay ikna edilebilen bir lider değil. Çok kolay bürokratları dinlemiyor. Merkez Bankası faiz kararlarında bunu gördük. Karar verdiği şeyi, ki öyle anlaşılıyor ve anladık ki, Osman Kavala meselesi ciddi anlamda canını sıkıyor, geri adım atmak istemiyor. Beklenti atmayacağı yönünde. Ok yaydan çıktı bir kez. Ağırlıklı görüşe konuştuğum kişiler katılmıyor. Esilir, gürlenir ve sonra ortalık sakinleşir görüşüne. Bu kez meselenin öyle olmadığı anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan oldukça kararlı görünüyor.

Çavuşoğlu zor durumda. Peki istifa eder mi? Etmez. İstifası da istenmez. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakan Çavuşoğlu’ndan vazgeçmez. Çavuşoğlu da 10 Büyükelçi için kendisini feda etmez. Erdoğan da buna gerek duymaz. Dolayısıyla görevini sürdürecektir, gerekli olumlu olumsuz bu karar sonrasında karşılaşılacak problemleri Bakanlığı ile elinden geldiğince anlatacak ama ısrarcı da olmayacaktır. Çünkü kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olduğu aşikar.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!