İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dışişleri Bakanlığı Türk Diplomatik Arşivi belgelerinden 1919-1958 yıllarına ait bir grup belge daha araştırmacıların hizmetine sunuldu

Haber: Sibel Yeşilmen

Araştırmacıların uluslararası ilişkiler alanında önemi belgelere ve bilgiye hızlı, daha kolay ve en güvenilir yoldan dijital ortamda ulaştırılması çerçevesinde önemli bir haber bu paylaşacağım. Zira, Türk Diplomatik arşivi gün ışığına çıkmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığının araştırma hizmeti verdiği Belge Tarama Sistemi (BETSİS) üzerinden daha önce “1919-1958 yılları arası ve Danimarka, Norveç, Letonya, İzlanda, Estonya, Litvanya” ülkelerini içeren bir grup belge (yaklaşık 4.000 belgeye ait 15.000 belge görüntüsü)  araştırma hizmetine sunulmuştu.

Bu kez bu belgelere ek olarak yine Norveç , Finlandiya ve İsveç’e ait 10.113 belgeye ait 32.805 belge görüntüsü araştırmacıların hizmetine sunuldu. 2 Ocak 2020 tarihinden itibaren araştırmacılar bu hizmetten yararlanmaya başladılar.

Belgelere ait katalog bilgilerine https://katalog.devletarsivleri.gov.tr adresinden, katalog bilgileri ile birlikte belge görüntülerine ise Ankara ve İstanbul’da bulunan Başkanlığın araştırma salonlarından erişilebilecek.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı Türk Diplomatik Arşivi belgelerinin Belge Tarama Sistemine entegrasyonu kapsamında diğer ülke ve dönemleri içeren belge gruplarını yine aynı sistem üzerinden araştırmacıların hizmetine sunmaya devam edecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights