İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı… Çavuşoğlu’nun açıklaması Türk bayrağı yaktırdı. Esed yeniden Esad mı oluyor?

Son güncelleme tarihi 13 Ağustos 2022

Sibel Yeşilmen

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2012 yılında “İnşallah biz en kısa zamanda Şam’a gidecek, Selahaddin-i Eyyubi’nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camii’nde namazımızı da kılacağız” demişti. O açıklamanın üzerinden yıllar geçti, köprünün altından çok sular aktı.

Gelelim bugüne…

Suriye’nin Azez ve Cerablus kentlerinde dün Türk bayrakları yakıldı.

Neden?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan gelen o açıklama, Büyükelçiler Konferansının kapanışında yaptığı. Önemli. Esad ile yeni bir beyaz sayfa mı açılıyor acaba şeklinde değerlendirildi bu açıklama.

İşte Çavuşoğlu’nun o açıklaması neden oldu bu tepkiye ve Türk bayraklarını yaktıran o öfkeye…

“Yandaş” Türkiye gazetesinin Soçi ziyareti sonrasında Esad ile Erdoğan’ın telefonda görüşebileceğine dar manşeti zaten bize sinyallerini vermişti.

“Katil Esed” “Kardeşim Esad mı oluyordu yeniden merak konusuydu.

Türkiye’ye kızgın olan Suriyeli muhalifler Esad ile barışma, yeni sayfa mesajlarına tepki gösterdi dün gece. Türk bayrakları yakıldı. TSK’ya ait zırhlı araç taşlandı. TSK teyakkuz durumuna geçti. Beraber yol yürüdükleri Türkiye politika değişikliğine mi gidiyor acaba diye tepkililer.

Suriye’ye operasyon yapılamıyor

Rusya ve Putin bastırıyor.

ABD ve Rusya Türkiye’nin Suriye’ye operasyonlarına tepkili, karşı çıkıyor. Ankara da zaten bu yüzden bir gece ansızın gitmiyor Suriye’ye.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Soçi görüşmesi sonrasında Esad ile bir görüşme olup olmayacağına ilişkin soruyu Büyükelçiler Konferansı kapanışında yanıtladı dün.

Bakan Çavuşoğlu, Suriye ile istihbaratlar dışında doğrudan diplomatik temasın söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine “Şu anda böyle bir temas söz konusu değil. Cumhurbaşkanımız zaten o soruya cevap verdiler. Sonuçta uzun zamandır zaten (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve Rus yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’… Esad ile Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin faydalı olacağını söylemişlerdi.” yanıtını verdi.

Daha önce istihbaratlar arası görüşmelerin olduğunu ancak daha sonra bunda bir kesinti olduğunu aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Şimdi tekrar başladı. Sonuçta bu istihbaratlar arasındaki görüşmede birçok önemli konular gündeme geliyor. Benim Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’da ayaküstü diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla da ayaküstü kısa bir sohbetim oldu. O toplantı marjında, yemekten önce. Sonuçta orada da biraz önce söylediğim, bu ülkenin tek çıkar yolunun siyasi uzlaşı olduğunu… Teröristlerin temizlenmesi lazım. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun ama diğer taraftan muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak da böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik.”

Dışişleri’nden açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgi de konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Bilgiç’in açıklaması şöyle:

Türkiye, Suriye ihtilafının başından beri bu ülkedeki krize halkın meşru beklentileri doğrultusunda çözüm bulunması için en çok çaba harcayan ülke olmuştur.Bu çerçevede, Türkiye sahada ateşkesin muhafaza edilmesinde ve Astana ve Cenevre süreçleri vasıtasıyla Anayasa Komitesi’nin kurulmasında öncü rol oynamış, muhalefete ve Müzakere Heyetine siyasi süreçte tam destek vermiştir. Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün ifade ettiği hususlar da buna işaret etmektedir.

Milyonlarca Suriyeliye geçici koruma sağlayan Türkiye, mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için uygun şartların hazırlanması ve ihtilafa BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında ortaya konulan yol haritası uyarınca çözüm bulunması yönündeki çabalara aktif katkısını sürdürmektedir.

Türkiye, uluslararası toplumun tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik çabalara güçlü katkı sağlamaya devam edecektir.

Suriye halkıyla dayanışmamız sürecektir.

Evet durum bundan ibaret. Dışişleri muhalefete sakin ol diyor ama Esad ile görüşmeyeceğim de demiyor.

Zaten acaba Suriye istekli mi? Esad Erdoğan ile görüşmek ister mi? Şartları neler olur?

İstihbarat arasında yürütülen görüşmeler acaba siyasiler arasında da diplomatik düzeyde de başlayabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT