İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hedefi açıkladı

Sibel Yeşilmen

Şanghay İşbirliği Zirvesi’ne ilk kez “özel misafir” olarak katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedefin Şanghay İşbirliği Örgütüne üyelik olduğunu açıkladı.

Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi için Özbekistan’a gerçekleştirdiği ziyaretin sonunda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii biz Şanghay Beşlisi içerisinde üye konumunda değiliz. Biz şu anda buraya ev sahibi Özbekistan’ın davetiyle özel konuk olarak katıldık. Tabii Şevket Bey ile bizim özel bir hukukumuz var. Bu özel hukukumuz dolayısıyla beni ve İlham Bey’i buraya özel olarak davet etmiş oldu. Şimdi bundan sonraki süreç ise bu işin en ileri kademesine doğru atılacak bir adımdır. Bu adım da tabii önümüzdeki dönemin ev sahibi olacak Hindistan’daki görüşmelerde belki gündeme daha ileri seviyede gelecek. Üye olmak-olmamak hepsi ayrı ama bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınmış olacaktır.” dedi. Kastettiğinin, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik olup olmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii. Hedef o.” diye konuştu.

Liderlerle sohbet ederken çekilen bir fotoğrafın kamuoyunda çok konuşulduğu hatırlatılarak fotoğrafın nasıl oluştuğu sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlham Bey o koltuğu bana bıraktı, kendisi yandaki koltuğa geçti. Çoğu Rusça bildiği için tercüman da konuştuklarımızı Rusçaya çeviriyordu. Oradaki sohbetimiz tabii hepsinin bayağı hoşuna gitti. Güzel bir anı oldu.” dedi.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights