İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Artık dur”

Son güncelleme tarihi 15 Mart 2022

Sibel Yeşilmen

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak Ankara’ya geldi.

Düzenlenen basın toplantısında, Scholz, Türkiye’nin Montrö Anlaşması uyarınca Boğazlar’ı savaş gemilerine kapatmasının önemli bir katkı olduğunu belirtti ve teşekkür etti. Scholz, “Rus Devlet Başkanı’na çağrıda bulunuyoruz. Artık durun diyoruz. ” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin önce ateşkes, daha sonra barışa ulaşmak için adım attıklarını belirterek, süreçte varılacak anlaşmanın Ukrayna’nın kabul edebileceği bir anlaşma olması gerektiğinin altını çizdi. “Müzakereyi biz yapmayacağız.” diyen Scholz, “Biz konuşurken Ukrayna’ya yardım etmek için konuşuyoruz. Fakat Ukrayna kendisi için neyin doğru olduğuna karar vermeli.” dedi.

Ukrayna’ya atılan her füzeyle Rusya’nın, uluslararası toplumun birliğinden ayrıldığının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Scholz, “Rus Devlet Başkanı’na çağrıda bulunuyoruz. Artık durun diyoruz. Ve ‘sadece diplomatik bir çözüm olabilir’ diyoruz.” diye konuştu.Scholz, Almanya ve Türkiye’nin, kendisini savunmasını için Ukrayna’ya destek verdiğini hatırlatarak, “Özellikle Montrö Anlaşması uyarınca Boğazlar’ın savaş gemilerine kapatılmasının önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Bunun için teşekkür borçluyuz.” ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle (DW) muhabirinin Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemine işaret ederek, Rusya’dan silah alımlarının devam edip etmeyeceğine ilişkin sorusunu Erdoğan şu sözlerle yanıtladı: “Rusya’dan aldığımız silahlar noktasında, bugüne kadar aldığımız silah veya silahlar var. Şu andaki şartlar içerisinde gelecek ne gösterir, konuşmak şu anda herhalde erken olur. Şartlar ne getirir, ne götürür, bunu görmemiz lazım.”  

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
Verified by MonsterInsights