İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL-Sibel Yeşilmen yazdı… Dışişleri bunu ilk kez yapmıyor

Son güncelleme tarihi 15 Ağustos 2022

Sibel Yeşilmen

İyi ki o kadro var. Dışişleri’nde. Merkeze döneni hooopppp oraya atıyorlar.

Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu üyeliği..

Pekii ne iş yapar bu Kurul?

Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulunun görevi, Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikasının oluşturulması, yönlendirilmesi ve
uygulanması hakkında değerlendirmeler yapmak ve görüş bildirmek. İdealde görev bu ama malumunuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte artık Dışişleri bu görevi yapmıyor. Sadece Beştepe’nin uygun gördüğü potikaları uygulamakla görevli adeta bir sekreterya gibi iş yapıyor. O nedenle bu kurul da çok aktif olmasa gerek günümüzde.

Dün Cumhurbaşkanlığı kararı ile Merve Kavakcı işte oraya atandı. Kamuoyu çok konuştu. Ben de yazdım dün.

Kendisi tartışmalı bir isim. Kuala Lumpur’a Büyükelçi atanmadan önce de TBMM’de türbanla yemin etme girişimi dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından engellenmiş ve dışarı çıkmak zorunda kalmıştı yemin edemeden. O dönem Fazilet Partisi Milletvekiliydi. DSP’lilerin tezahuratları eşliğinde terk etmişti Meclis Genel Kurulunu. Dün gibi hatırlıyorum.

Sonra da ABD vatandaşı Kavakcı Türkiye’yi pekçok platformda, yurtdışında eleştirmiş, şikayet etmişti. Ardından Türk vatandaşlığı geri verilmiş ve “Büyükelçimiz!!!” yapılmıştı kendisi. Bizi Malezya’da temsil etti. Görev süresi bitti, dolunca Merkez’e döndü. Dışişleri’nde artık yeni görevi var. Yine maaş almayı sürdürecek bizim vergilerimizden.

Bir yazımda yazmıştım. Dışişleri’nde bir gün gelecek kariyer diplomat sayısı dışardan atananların sayısının altında kalacak diye. Henüz o rakama ulaşılmadı ama son sürat bunun için uğraşıldığı aşikar.

Evet niye böyle süylüyorum. Çünkü Dışişleri bunu ilk kez yapmıyor.

Nisan ayında da bir dışardan ismi Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu üyeliğine atadı Dışişleri.

Kavakcı kadar ses getirmedi o atama belki ama önemli.

Kemal Madenoğlu bu isim.

23 Nisan 2022 tarihli Resmi gazetede yayımlanan atama kararı ile Kemal Madenoğlu da Dışişleri’ne atandı. Madenoğlu DPT kökenli ve Başbakanlık Müsteşarlığı görevinde de bulunmuştu. Madenoğlu Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü Daimi Temsilcisi olarak da görev yapmıştı.

Dünkü Resmi Gazede yayımlanan atama kararı ile Büyükelçi Serdar Kılıç da Kavakcı ile birlikte bu göreve atandı. Kılıç aslında Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkiler Özel Temsilcisi ama Dışişleri’nde artık bu kadroda görünecek.

Pekii Dışişleri’nden yani kariyer diplomat olan başka kimler var Dış Politika Danışma Kurulu üyesi olan. Hemen söyleyeyim.

Engin Soysal, Murat Esenli, Şakir Torunlar, Ayşe Berris Ekinci, Erkan Özoral, Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç.

Bildiğim kadarıyla Dış Politika Danışma Kurulu üyeliği sayısı 8-10 civarında.

Bakalım Bakanlık dışardan atanıp görev süresi tamamlanarak Merkez’e dönen daha başka kaç kariyer diplomat olmayan ismi bu koltuğa atayacak ve dış politikayı onlara danışacak Kavakcı ve Madenoğlu gibi.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT