İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL-Sibel Yeşilmen yazdı… Dışişleri’nde “iyi başkent” garantili koltuk

Sibel Yeşilmen

Yapamıyorum. Huyum kurusun :) Konu Büyükelçiler Kararnamesi olunca sadece isimleri yazıp geçemiyorum. Onu zaten herkes yapıyor. Bir farkım olsun değil mi? Icığını, cıcığını masaya yatırayım, sizleri daha fazla bilgilendireyim istiyorum. Herkesle aynı olmadığım için zaten şu anda siz de bu satırları okuyorsunuz ya. Haber sitemi sabah ayrı akşam ayrı ziyaret ediyorsunuz ya.

Neyse, Son kararname ile Dışişleri’nin A Takımı değişti yazım birinciydi malum onu okudunuz zaten bu da ikinci yazım.

Konu ne mi? Bakan Çavuşoğlu’nun Özel Müşaviri olarak görev yapan isimlerin Büyükelçi atanmalarını dikkatinize getireceğim bu kez.

Koray Ertaş malum en son kararname ile Londra’ya atandı. 1974 doğumlu. Hiç alışık değiliz bu kadar genç bir ismin Londra’ya atanmasına.

Bir önceki Bakan Özel Müşaviri, Ali Onaner. O da çok genç ve Paris’te görev yapıyor.

Ve İlhan Saygılı. Saygılı da yine Bakan Çavuşoğlu’nun Özel Müşaviri olarak görev yapmıştı ve sonrasında İsviçre’nin başkenti Bern’e atanmıştı.

Ben Dışişleri Bakanlığı’na bakmaya başladığım yıllarda yani yeni diplomasi muhabiriyken Londra, Paris ve elbette İsviçre’ye çok daha deneyimli, tecrübeli ve daha yaşlı diplomatlar atanırdı. Bir ödül gibi, hizmetlerinin karşılığı olarak genellikle de son atanma yerleri olurdu. Emeklilik öncesi.

Elbette keyifli başkentler. Diplomatik açıdan önemi bir yana Avrupa’nın hem sosyal, hem kültürel açıdan tadı çıkartılacak şehirleri. Önemli. Kim istemez Londra’da, Paris’te Bern’de Büyükelçi olmak. Hem de bu genç yaşta.

Bu üç oldu, bu kadar genç isimlerin böylesine başkentlere atanmaları, gerçekten şaşırıyorum.

E artık elimde böyle bir istatistik varken bana de ne demek düşer: Dışişleri Bakan Özel Müşaviri koltuğu iyi başkente atanma garantili, diyebilirim artık değil mi?

Dedim bile :)

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT