İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖZEL-Sibel Yeşilmen yazdı. Türk Büyükelçi için Türk vatandaşlardan, “Bunu derhal görevden alın” çağrısı…

Sibel Yeşilmen

Olay 25 Mart Cumartesi günü oldu. Malum, Yunanistan’ın bağımsızlık günü 25 Mart. Elbette diplomasiyi yakından bilen, takip eden bendenizin gözünden kaçmadı. Hemen uyandım. Allah allah ne oluyordu acaba? Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği Yunanistan’ın bağımsızlık gününü kutlamıştı. Bir iki Atina’yı iyi bilen dosta danıştım. Gariplik vardı.

Ama Büyükelçilikler elbette Ankara’nın talimatı olmadan parmağını kıpırdatmaz. Belli ki Dışişleri bunu onaylamıştı ve yap demişti Büyükeçi Çağatay Erciyes’e. Hatta elbette Saray, Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı.

Büyükelçi Çağatay Erciyes yeni gitti Atina’ya. 24 Şubat’ta Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’ya Güven Mektubunu sundu. Zaten kendisi Türk-Yunan ilişkilerinde, Doğu Akdeniz konusunda uzman bir isim.

Büyükelçiliğin kutlama mesajı sonrasında zaten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Yunanlı mevkidaşlarına bir kutlama mesajı gönderdikleri Yunanistan’da yaşayan Türk gazeteciler tarafından haberleştirildi.

Yaklaşan seçimler, ABD’nin baskısı Türk-Yunan ilişkilerinde bir bahar havası yaşamamıza neden olurken, elbette şimdilik bir kaç ay sonra ne olacağı belli olmaz, ilginçti. Çünkü Yunanların 1821’de Osmanlı’ya karşı başlattıkları isyanı simgeleyen 25 Mart milli bayramında Türkiye’den kutlama mesajları gönderilmesi, Yunanistan’da “sürpriz” olarak değerlendirildi, onlar bile şaşırdılar. Bir gece ansızın gelebilirizden nerelere gelinmişti böyle.

Türkiye’de yaqşanan deprem, Yunanistan’da yaşanan tren kazası elbette komşu iki ülke arasında karşılışklı bir yardımlaşma, dayanışma duygusunu da geliştirdi. Tüm bunların etkisi ile Ankara resmen Yunanistan’a jest yaptı.

Ama olan kime oldu? Türk Büyükelçi Çağatay Erciyes’e. Erciyes’e sosyal medyada bu adamı görevden alın, Merkez’e çekin mesajları yağdı. Aaaa dostlar nerede görülmüş Büyükelçilerin tek başına karar verdikleri, insiyatif aldıkları. Görevden alın, istifa etsin denecek kişi, kızanlara söyüyorum acaba Büyükelçi mi?

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT