İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibel Yeşilmen yazdı. Büyükelçi öyle çok kızdı ki sessiz kalamadı…

Sibel Yeşilmen

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ve Ukrayna ikisinden de vazgeçmemiz mümkün değil. Bizim derdimiz, öyle bir adım atalım ki hiçbirinden vazgeçmeden bu işi çözelim.” demişti. Önce bunu bir hatırlatalım. Rusya Federasyonunun Ukrayna’yı işgal harekatı başlattığı günden itibaren Türkiye bir yandan BM Genel Kurulunda Rusya’yı kınayan karar tasarısına 140 ülke ile birlikte onay veriyor diğer yandan da Rusya’nın Avrupa Konseyi’nde temsil haklarının elinden alınmasına ilişkin oylamada çekimser oy kullanıyor. Biraz daha Ukrayna’ya yakın gibi ama Putin’den Rusya’dan da vazgeçemiyor. Malum doğalgaz, tarım ürünleri vs. Bunu bir akılda tutalım. İşte böyle bir ortamda bugün Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar. Çok sinirlendi, o kadar çok sinirlendi ki Büyükelçi sessiz kalamadı ve duygularını paylaştı. Bodnar’ın sinirlendiği kişi TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya. Bağlıkaya sosyal medyasında paylaştığı bilgiye göre bugün önce Rusya Büyükelçiliğinin Daveti üzerine Büyükelçi Aleksei Erkhov ve ardından Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar ile bir araya geldi. Bağlıkaya, “Tur operatörlerinin durumunu konuştuğumuz görüşmede turizmin dilinin barış olduğunu ve yaşananların bir an önce sona ermesi gerektiğini dile getirdim. Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar ile gerçekleştirdiğim görüşmemde ise TÜRSAB olarak Ukrayna’nın ihtiyacı olan insani yardım malzemelerinin temini konusunda elimizden geleni yapacağımızı ilettim. Yaşanan acıların bir an evvel son bulmasını diliyorum.” diye yazdı.

İşte Bağlıkaya’nın Rusya Federasyonunun Ankara Büyükelçisini ziyaret etmesi Ukrayna Büyükelçisini kızdırdı. Büyükelçi Bodnar, “TÜRSAB Başkanının sabah bizimle, sonrasında ise Rusya Büyükelçisi ile görüşmesi iki yüzlü politikanın göstergesidir. Saldırgan Rusya ile kendini savunan Ukrayna arasında eşittir işaretinin konulması suç ortağı olmak anlamına gelir.” diye yazdı. Ukrayna seyahat acentalarını TÜRSAB ile çalışmamaya çağırdı. Büyükelçinin bu tepkisi sosyal medyada sert eleştirilere neden oldu.

Büyükelçi Bodnar bugün ayrıca eşi ile birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüşmüştü. Çavuşoğlu görüşmede, “Ukrayna’nın siyasi birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimiz tam. Vatandaşlarımızın tahliye sürecindeki destekleri için Ukrayna makamlarına teşekkür ediyorum” sözleriyle görüşmeye ilişkin açıklama yapmıştı.

Mission News Theme by Compete Themes.
error: Content is protected !!
reklamstore.com, 1051544, DIRECT